Jest przetarg na remont zabytkowego pałacu

Brwinów

Brwinowski magistrat ogłosił przetarg na rewaloryzację Pałacu Wierusz-Kowalskich. W styczniu informowaliśmy, że gmina otrzymała 3,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Ten piękny, choć bardzo zaniedbany budynek trafił w ręce gminy Brwinów całkiem niedawno, bo w 2015 r. Później przyszedł czas na zrealizowanie długo zapowiadanego planu. Chodzi o rewaloryzację Pałacu Wierusz-Kowalskich. Gminie udało się pozyskać niemałe dofinansowanie, które pozwoli na przeprowadzenie inwestycji wartej ponad 10 mln zł. Kolejnym krokiem jest poszukiwanie wykonawcy tego zadania. 

Zakres prac obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, budowlano-wykonawczej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Przewiduje się wiele prac rozbiórkowych, w tym: przybudówki na tarasie zachodnim, obróbek blacharskich, rynien, zewnętrznych elementów instalacji mocowanych do elewacji, fragmentów balustrad, nadproży, latarni itd. Obecnie budynek jest w takim stanie, że będzie wymagał m.in. uzupełnienie fragmentów ściany i gzymsu nad otworami okiennymi parteru, wykonanie schodów łączących kondygnację podziemną z poziomem terenu, wykonanie deskowania zadaszenia poddasza, nowych balustrad i obróbek blacharskich. Prace będą prowadzone również wewnątrz. Krótko mówiąc będzie to kompleksowa renowacja. 

A jaka dokładnie jest historia tego zabytkowego obiektu? Wiadomo, że jego budowniczym był Tadeusz Wierusz-Kowalski. Ale pewników jest niewiele. Według jednych źródeł pałac powstał w 1909 roku. W karcie ewidencji konserwatorskiej mowa o latach 1935-1936. We wrześniu 1939 r., kilkanaście dni po wybuchu II wojny światowej, stał się schronieniem dla rannych w bitwie pod Brwinowem. Następnie przez ponad pół wieku służył jako budynek uczelniany. W 2001 r. opustoszał. To jeden z najcenniejszych historycznie obiektów na terenie Brwinowa.

Termin realizacji tego zamówienia określono na czerwiec 2018 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.