Jest akt oskarżenia za włamania do bankomatów

Region

Prokuratura okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie włamań do bankomatów. Czterech mężczyzn podejrzanych jest m.in. o kradzież 63 tys zł z bankomatu w Grodzisku Mazowieckim.

Norbertowi W., Marcinowi F, Dominikowi F oraz Piotrowi S. prokuratura przedstawiła długą listę zarzutów. Według śledczych są oni sprawcami serii włamań do bankomatów na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości, a zawsze przed „skokiem” ich łupem dodatkowo padał samochód osobowy, który następnie był wykorzystywany do dokonania kolejnego przestępstwa.

– Ustalenia prowadzonego od października 2017 r. śledztwa   pozwoliły   na ujawnienie przestępczego procederu dokonywania włamań do pojazdów i bankomatów metodą na „wyrwę” bądź „linę”, w którym wspólnie i w porozumieniu brali udział w różnych konfiguracjach osobowych oskarżeni. Modus operandi sprawców polegał na uprzedniej kradzieży w godzinach nocnych samochodów marki Audi 80 bądź Toyota Corolla, a następnie wykorzystywaniu tych pojazdów przy wielokrotnych próbach kradzieży z włamaniem do bankomatów przy użyciu metalowych lin i haków – mówi prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Warszawie.

Jak dodaje, sprawcy działali zazwyczaj w czteroosobowej konfiguracji, obierając za cel wolnostojące bankomaty, przeważnie znajdując się w miejscach mało uczęszczanych w porach nocnych. – W zainteresowaniu podejrzanych pozostawały te maszyny, do których dostęp, a co za tym idzie możliwość podjechania wcześniej skradzionym autem i zamontowania specjalnie przygotowanych lin oraz haków, była ze względu na ich usytuowanie ułatwiona. Podobnie nie przypadkowo sprawcy dokonywali kradzieży aut konkretnych marek, gdyż posiadali wiedzę, umiejętności oraz specjalistyczny sprzęt umożliwiający kradzież właśnie takich pojazdów – wyjaśnia Łapczyński.

Zarzutami aktu oskarżenia objęto kilkanaście kradzieży z włamaniem do pojazdów osobowych, liczne kradzieże z włamaniem do bankomatów w fazie usiłowania z uwagi na brak możliwości technicznych przełamania zabezpieczeń, trzy włamania do bankomatów, w wyniku których sprawcom udało się dostać do wnętrza maszyny i zabrać w celu przywłaszczenia gotówkę w łącznej kwocie przekraczającej 300 tys zł.

Na tę kwotę składa się także gotówka zrabowana z bankomatu przy ul. Jana Matejki w Grodzisku Mazowieckim. Do tej kradzieży doszło 9 października ubiegłego roku. Z maszyny zniknęły 63 tys zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.