Jednak zabójstwo. Zarzuty za porzucenie noworodka na ulicy

Brwinów

Zabójstwo i znieważenie zwłok – takie zarzuty usłyszała Izabela J. Kobieta w miniony piątek urodziła dziewczynkę, a dwa dni później porzuciła jej ciało przy kontenerze na używaną odzież w centrum Brwinowa.

Wokół tej bulwersującej sprawy narosło wiele plotek. Krążą spekulacje o tym, czy ciąża była donoszona, czy nie było to poronienie, czy dziecko urodziło się żywe. Ustalenia prokuratury nie pozostawiają wątpliwości. Kobieta urodziła prawdopodobnie zdrową, ważącą ponad 3 kg dziewczynkę. – We wtorek, 23 stycznia, obyła się sekcja zwłok noworodka. Ze wstępnej opinii biegłych wynika, iż ciąża była donoszona, dziecko urodziło się żywe i było zdolne do przeżycia poza organizmem matki. Ważyło 3 kg 200 gramów. Ponadto zabezpieczono materiał do dalszych badań – mówi nam prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Z ustaleń śledztwa wynika, że do porodu doszło w piątek w mieszkaniu, bez udziału czy też obecności innych osób – dodaje.

Kobieta usłyszała już zarzuty i złożyła wyjaśnienia, z których wynika, że dziecko najprawdopodobniej udusiło się w plastikowym worku. – Po uzyskaniu wyników sekcji zwłok i skonfrontowaniu ich z pozostałym zebranym w sprawie materiałem dowodowym, prokurator przedstawił Izabeli J. zarzut zabójstwa dziecka, poprzez zamknięcie dróg oddechowych, co spowodowało uduszenie, a także zarzut znieważenia zwłok dziecka poprzez porzucenie ich przy ulicznym śmietniku – wyjaśnia prokurator Łapczyński. – Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, że dziecko urodziło się żywe, jednak po chwili ruchy dziecka ustały. Następnie owinęła zwłoki dziecka, włożyła je w worek i następnego dnia, w sobotę, wyniosła je poza mieszkanie, pozostawiając przy kontenerze na odzież używaną – zaznacza rzecznik prokuratury.

Przypomnijmy, zwłoki dziecka odnaleziono w minioną niedzielę. – Z poczynionych na tym etapie śledztwa ustaleń wynika, iż w dniu 21 stycznia 2018 r. do Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie zgłosiła się kobieta, wskazując iż jej siostra zamieszkała w Brwinowie mogła poronić i w związku z tym potrzebuje pomocy medycznej – tłumaczy Łukasz Łapczyński. – Policjanci udali się do miejsca zamieszkania kobiety. W mieszkaniu policjanci ujawnili plamy koloru brunatnego. W powiązaniu z relacją kobiety, pozwalało to na przyjęcie, że kobieta mogła odbyć poród. Jej relacja w tym zakresie była zmienna, podawała kilka wersji przebiegu zdarzeń. W oparciu o relację kobiety, policjanci wraz z prokuratorem około godz. 21 w niedzielę udali się w okolice kontenera na odzież używaną przy skrzyżowaniu ul. Kraszewskiego i Konopnickiej w Brwinowie, gdzie znaleziono zwłoki noworodka płci żeńskiej. Dziecko zawinięte było w worek koloru żółtego i znajdowało przy kontenerze z używaną odzieżą – wyjaśnia rzecznik prokuratury.

W związku ze zdarzeniem jeszcze w niedzielę po godz. 21.00 zatrzymano dwie osoby. Rodziców dziecka: 28 letnią Izabelę J. oraz 35 letniego Zdzisława J. Mężczyzna w trakcie zatrzymania znajdował się pod wpływem alkoholu. Kobieta była trzeźwa, została poddana badaniom w Szpitalu. Potwierdzono, że kobieta odbyła poród. – Z informacji jakie posiadamy wynika, że osoby te często spożywały alkohol i nie cieszyły się najlepszą opinią. Z naszych informacji wynika, iż osoby te posiadały troje wspólnych dzieci, które z nimi nie mieszkały (przebywają w placówkach opiekuńczych). Z uwagi na dobro tych dzieci, nie udzielamy w tym zakresie bliższych informacji – zaznacza Łapczyński.

Po przesłuchaniu podejrzanej, prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec niej tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Posiedzenie sądu odbędzie się dzisiaj.

Zdzisław J. po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony. Zgromadzony na tym etapie materiał dowodowy, w tym relacja podejrzanej nie wskazywał na jego udział w zabójstwie dziecka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.