Jakie kwoty za projekt przebudowy Orzeszkowej?

Uncategorized

Grodziski magistrat opublikował informację z otwarcia ofert na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Orzeszkowej. W postępowaniu wzięły udział cztery firmy.

Mowa o planach urzędu związanych z przebudową całej tej ulicy, od Królewskiej do 3 Maja. Wokół niej położone się dwa duże grodziskie osiedla – Bairda i Kopernika. Bezpośrednio przy Orzeszkowej znajduje się kościół, a blisko szkoła podstawowa oraz gimnazjum wraz z halą sportową i boiskiem. Sama droga przeszła wiele zmian na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, czas na kolejne.

Jak już wspomnieliśmy do przetargu wpłynęły cztery oferty, najwyższa opiewa na kwotę 230 tys. zł, zaś najniższa na 176 tys. zł. Problem w tym, że magistrat chce przeznaczyć na wykonanie projektu nieco ponad 138 tys. zł., czyli o 38 tys. zł za mało od najniższej oferty. Czy miasto dołoży brakującą kwotę? – Trudno mi w tej chwili powiedzieć cokolwiek w tej sprawie, ponieważ nadal trwa sprawdzanie tych ofert. Decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie – mówi portalowi WPR24.pl Stanisław Olkowski, kierownik Obsługi Techniczno-Inwestycyjnej Urzędu Miasta w Grodzisku Mazowieckim.

Parking, architektura, toaleta, jezdnia
O jakich zmianach mowa? Grodziski magistrat chce, by przy drodze powstał nowy plac z miejscami postojowymi dla samochodów o łącznej powierzchni 1 tys. m kw. Nawierzchnia z jakiej zostanie wykonany to szlachetna kostka brukowa, na obrzeżach pojawią się granitowe krawężniki. Z tych wysokiej klasy materiałów zostaną wykonane też chodniki. Natomiast jezdnia zyska nową nakładkę asfaltową.

Co ciekawe w rejonie Orzeszkowej pojawi się automatyczna toaleta publiczna (przy nowym placu parkingowym). Będzie posiadała m.in. funkcje kontroli dostępu, ciśnieniowy system mycia, dezynfekcji i suszenia. Zostanie dostosowana do potrzeb osoób niepełnosprawnych. Mamy znajdą tam miejsce umożliwające przewijanie niemowląt. Zadbano również o odpowiedni wygląd zewnętrzny. Elewacja ma zostać wykończona płytami granitowymi z dodatkiem elementów stali kwasoodpornej, wszystko zabezpieczone przed graffiti. Nie zabraknie też symboli czy piktogramów świetlnych.

Wykonawca będzie musiał zaprojektować nowoczesne elementy małej architektury, czyli meble uliczne (ławki, stoliki), kosze na śmieci, słupy ogłoszeniowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery, a nawet ogrodzenia. Wszystko to ma wpłynąć pozytywnie na estetykę. Warto podkreślić, że w dokumentach uwzględniono zastąpienie obecnych form reklam np. telebimem.

Zieleń
Na koniec zostawiono zagospodarowanie zieleni. Gmina pozostawia projektantom tzw. wolną rękę, ale pod pewnymi warunkami m.in. doboru roślinności do nasadzeń pod kątem estetyki, wymagań gleby i klimatu, a także stworzenia spójnego oraz przejrzystego układu zieleni.

Projektant, który podpisze z gminą umowę będzie miał 350 dni na wykonanie dokumentacji

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.