Jak fotografować fajerwerki?

Region

Fotografie fajerwerków to temat wdzięczny i dający autorowi dość sporą satysfakcję, ale wykonanie dobrego zdjęcia nie zawsze się udaje. Najczęściej te najlepsze wychodzą przypadkowo, a większość ujęć albo jest poruszona, albo niewiele na nich widać.

Jak fotografować, aby efekty były satysfakcjonujące?

Wykonanie dobrej fotografii sztucznych ogni nie jest specjalnie trudne, jeśli będziemy stosować kilka podstawowych zasad.

Po pierwsze wybór miejsca. Jeśli chcemy, aby w kadrze dużo się działo musimy wybrać miejsce nieco odległe, zapewniające dość szeroki plan, a nie mały fragment wydarzenia. Aby zdjęcie było ciekawe warto spróbować umieścić na pierwszym planie charakterystyczny obiekt np. pomnik, fontannę czy budynek.

Po drugie aparat powinien być unieruchomiony. Ponieważ czasy ekspozycji przy tego rodzaju zdjęciach powinny być dość długie najlepiej umieścić go na solidnym statywie, a migawkę uruchamiać za pomocą wężyka spustowego lub samowyzwalacza.

Niezależnie od posiadanego sprzętu zdjęcia wykonujmy w trybie manualnym, w którym samodzielnie ustawiamy czułość, odległość, wartość przesłony i czas ekspozycji. Automatyka aparatu (poza nielicznymi wyjątkami) rzadko pozwala na wykonanie poprawnego zdjęcia tego tematu. Starajmy się nie korzystać z autofokusa, a ostrość (odległość) ręcznie nastawmy na stałe na nieskończoność. Czułość aparatu ustawiamy na najniższą z możliwych; na ogół będzie to wartość 100 ISO. Te dwa podstawowe parametry powinny być ustawione na stałe.

Dwa pozostałe parametry ustawienia (przysłona i czas) mogą się zmieniać w zależności od oczekiwanych efektów. Pamiętajmy jednak, że przysłona powinna być ustawiona na możliwie jak najmniejszą dostępną wartość (np. f/16 lub f/32). Ten parametr wpływa na ostrość zdjęcia: im mniejszy otwór tym większy zakres głębi ostrości zdjęcia. Doświetlenie możemy regulować doborem czasu ekspozycji. Stosujmy długie czasy migawki: od 1 do nawet 20 sek. Czas otwarcia migawki ma również istotny wpływ na zawartość kadru. Krótszy czas powoduje, że na zdjęciu widocznych będzie mniej wybuchów fajerwerków, dłuższy, że będzie ich o wiele więcej.

Proponuję rozpocząć fotografowanie od następujących ustawień: ISO = 100, tryb: M (manualny), odległość = nieskończoność, przysłona = f/16, czas = 1 sek.
Po wykonaniu kilku pierwszych ujęć możemy rozpocząć eksperymenty ze skracaniem bądź wydłużaniem czasu ekspozycji do 2, 5 lub 10 sekund. Oczywiście spust uruchamiamy za pomocą wężyka lub samowyzwalacza ustawionego na dość krótkie opóźnienie np. 2 lub 5 sekund (o ile jest taka możliwość). Możemy również eksperymentować z ustawieniem przysłony, ale starajmy się nie ustawiać jej poniżej wartości f/8.

Współczesne aparaty posiadają jeszcze kilka możliwości ustawień i funkcji takich jak balans bieli czy tryb bulb, ale ich zastosowanie pozostawmy bardziej zaawansowanym fotografom.
I ostatnia rada. Aby osiągnąć najlepsze efekty starajmy się jak najwięcej eksperymentować. Powodzenia.   

Zachęcamy do przesyłania zdjęć fajerwerków na adres kontakt@wpr24.pl. Najciekawsze prace opublikujemy jutro w portalu WPR24.pl.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.