Jak Pruszków walczy ze smogiem

Pruszków

Ponad sto interwencji straży miejskiej związanych ze spalaniem w piecach niedozwolonych materiałów, dotacje na modernizacje kotłowni, termomodernizacja obiektów miejskich. Władze Pruszkowa podsumowują walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

W tym sezonie grzewczym smog daje się mocno we znaki. Co kilka dni pojawiają się infromacje o przekroczeniu norm oraz zalecenia, aby zbyt długo nie przebywać na zewnątrz, bo może to grozić naszemu zdrowiu. Walkę z tym zjawiskiem starają się prowadzić samorządy. Pruszkowski magistrat opublikował podsumowanie swoich działań na rzecz poprawy jakości powietrza. – W przypadku otrzymania zgłoszenia lub zauważenia nadmiernej emisji dymu, strażnicy miejscy udają się na miejsce i dokonują kontroli urządzeń grzewczych. Do tej pory przeprowadzono 109 interwencji, z czego w czterech przypadkach wystawiono mandaty oraz skierowano jeden wniosek na policję ze względu na utrudnianie kontroli przez właściciela nieruchomości. – czytamy w komunikacie.

Strażnicy w tym przypadku mają prawo wejść na teren prywatny. – Do wejścia na teren posesji i przeprowadzenia czynności kontrolnych strażnicy posiadają imienne upoważnienia wydane przez prezydenta miasta na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. Od października 2015 r. imienne upoważnienia do kontroli posiada 33 strażników. Funkcjonariusze, po przybyciu na teren nieruchomości mieszkalnej, udają się wspólnie z osobą zarządzającą budynkiem do pomieszczenia, w którym gromadzony jest opał oraz gdzie znajduje się piec grzewczy. Następnie dokonywana jest ocena, czy spalany w piecu materiał nie jest zabroniony – zaznaczają pruszkowcy urzędnicy

Władze miasta podjęły też starania o lokalizację na swoim terenie stacji pomiarowej. Najbliższa znajduje się obecnie w Piastowie. Niestety, wniosek póki co utknął w Warszawie.

Udało się co innego. Chodzi o dofinansowanie wymiany pieców z kasy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chęć skorzystania z tego programu mieszkańcy mogli zgłaszać w pierwszej połowie lutego. Wpłynęło 60 zgłoszeń, które czekają na rozstrzygnięcie. Dodatkowo, miasto chce na ten cel wygospodarować także własne środki.

Przyjazne dla środowiska rozwiąznia wprowadzane są w miejskich budynkach. – TBS Sp. o.o. jest w trakcie wykonywania planowej termomodernizacji 14 budynków komunalnych łącznie z wymianą sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne – czytamy w podsumowaniu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.