Inwestycje wokół autostrady A2

Region

Odcinek autostrady A2 przebiegający przez nasz region ma zostać oddany do użytku – w przyszłym roku. Władze Grodziska Mazowieckiego już planują, jak zagospodarować teren wokół trasy.

Autostrada A2 to część europejskiej arterii E30 prowadzącej z miasta Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce ma przebiegać m.in. przez Świecko, Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Kukuryki. Część trasy będzie prowadzić również przez miasta położone w naszym regionie: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Brwinów, Pruszków i Piastów. Ten odcinek ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

Węzeł z centrum handlowym

Władze Grodziska Mazowieckiego już planują, jakie inwestycje mogłyby tu powstać. Gra toczy się o niemałą stawkę, bo do wykorzystania jest około 150 ha. 25 ha przylega do samego węzła, który ma powstać w rejonie wsi Tłuste, w miejscu przecięcia z obecną drogą wojewódzką nr 579 Błonie – Grodzisk – Radziejowice. Wszystko wskazuje na to, że powstanie tu centrum handlowe. W tej chwili toczą się rozmowy na temat przygotowania terenu i doprowadzenia do niego infrastruktury.

– Inwestycja mogłaby powstać w 2013 lub 2014 r. – ostrożnie prognozuje Jan Pazio, sekretarz gminy Grodzisk Mazowiecki. – To nie musi być jedna inwestycja, może to być projekt grupowy. Tereny wokół zjazdu z autostrady w przygotowywanym studium przeznaczone są na działalność komercyjną. Obecnie współpracujemy z firmami, które przygotowują teren pod te inwestycje i sprawdzają potencjalnych przedsiębiorców – dodaje. Kim dokładnie są potencjalni inwestorzy, na razie jednak nie wiadomo.

Przyciągnąć firmy innowacyjne

– Tu działają silne prawa konkurencji. Obecnie mogę powiedzieć tylko tyle, że na terenie Grodziska, wokół autostrady, jest co najmniej jedna poważna próba umieszczenia inwestycji – mówi Jan Pazio. Jednak zanim to się stanie, musi zostać przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego. – Mamy tu zrobione ważne studium i plan zagospodarowania będziemy robić pod konkretne firmy – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Naszym głównym celem są firmy innowacyjne, takie które będą tworzyły dobre miejsca pracy dla wykształconych ludzi, bo tacy się do Grodziska przeprowadzają – deklaruje burmistrz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.