Inwestycje, które pochłoną miliony

Grodzisk Maz.

Grodziski magistrat w nadchodzących latach planuje budowę lub modernizację kilku miejsc użyteczności publicznej. Plany inwestycyjne są dość okazałe, a co za tym idzie będą kosztować.

Grodziszczanie nie mogą narzekać na brak miejsc do spędzania wolnego czasu. Bogata oferta Centrum Kultury, liczne parki i miejsca rekreacji dają szerokie możliwości. Mimo to władze miasta nie spoczywają na laurach i planują kolejne spektakularne, ale i kosztowne inwestycje.

Priorytet dla hali
Grodziscy włodarze wiedzą już, ile będą musieli zapłacić za wybudowanie przy ul. Sportowej hali widowiskowo-sportowej. – Mamy kosztorys budowy Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej, czyli hali sportowej. Na tę chwilę to 45 mln zł. Mamy nadzieję, że po przetargu ta kwota będzie mniejsza – mówił na sierpniowej sesji rady Piotr Leśniewski, skarbnik gminy. – Z doświadczenia, zwłaszcza przy przetargach drogowych wiemy, że te koszty są mniejsze o jakieś 20 – 25 proc. – dodał. 

Pytanie: czy gmina jest gotowa na taki wydatek i czy tak droga inwestycja jest w Grodzisku faktycznie potrzebna? – Trzeba pamiętać, że początkowo nie wiedzieliśmy, ile hala będzie kosztować. Ogłosiliśmy konkurs i wybraliśmy projekt. Jest on kosztowny, ale mieliśmy tego świadomość – zaznaczył na sesji Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. –  Muszą państwo wiedzieć, że nie mamy możliwości pozyskania środków na budowę. Możemy pozyskać pieniądze na wyposażenie, windy czy udogodnienia dla niepełnosprawnych – podkreślił. 

Mediateka w kolejce
Inną ważną inwestycją w Grodzisku ma być Interaktywne Centrum Integracji Społecznej, czyli Mediateka. To przedsięwzięcie nieco przesunie się w czasie. Gmina chce bowiem skorzystać ze środków zewnętrznych i jest duża szansa, że je otrzyma. 

Problem w tym, że trzeba poczekać na rozpisanie konkursów, m.in. w PFRON. Co więcej, Grodzisk nie może wystartować z Mediateką przed ogłoszeniem konkursów, ponieważ nie można się ubiegać o wsparcie dla tych inwestycji, których realizacja już się rozpoczęła. Dlatego też zdecydowano się na odsunięcie początku budowy w czasie. – Z uwagi na to, że w roku 2017 będziemy mogli dopiero aplikować o środki unijne i środki z PFRON, przesuwamy termin rozpoczęcia budowy Mediateki. Realizacja została przewidziana na lata 2017 – 2019 – zaznaczył Leśniewski. Według kosztorysu Mediateka ma kosztować 15,5 mln zł. Jest szansa, że blisko połowa tej kwoty będzie pochodzić z dotacji.

Gotowy jest również kosztorys modernizacji Willi Niespodzianka, która ma zostać przystosowana do potrzeb Urzędu i Rady Miasta. Gmina wyda na to około 3 mln. Realizację zaplanowano na lata 2016 – 2018. 

Pieniądze z zewnątrz
Skarbnik miasta zaznacza, że gmina szuka pieniędzy, gdzie się tylko da. – Środki unijne, środki krajowe, dotacje, a nawet dotacje preferencyjne – wszystko, co pozwoli nam odciążyć budżet i nasze środki przeznaczyć na inne ważne dla mieszkańców inwestycje – podkreślił Piotr Leśniewski, skarbnik gminy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11090

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4256

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3206

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3147

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
72

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23