Huczna premiera „predatorów”

Kolej

Choć nowe pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej wożą pasażerów od niemal tygodnia, to w piątek miały swoją uroczystą premierę. Był specjalny przejazd i huczne powitanie w Grodzisku Mazowieckim.

Punktualnie o godz. 11. 40 ze stacji Warszawa Śródmieście WKD z kierunku Grodziska wyruszył skład EN100-001a, pierwszy z egzemplarzy przekazanych przewoźnikowi przez nowosądecki Newag. W tę specjalną podróż wybrali się m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, Zbigniew Konieczek, prezes Newagu, Jolanta Dałek, wiceprezes WKD, Roland Python ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, przedstawiciele samorządów i mediów. Na całej trasie pociąg budził duże zainteresowanie podróżnych oczekujących na swoją kolejkę, co oznacza, że przez tydzień nie wszyscy mieli jeszcze okazję zapoznać się z nowym nabytkiem WKD.

W Grodzisku na „predatora” czekało huczne powitanie, konfetti, przemówienia, a nawet program artystyczny i pokaz tańca. Swoje podpisy na nowej kolejce złożyli najważniejsi goście uroczystości.  

W grodziskiej lokomotywowni są już trzy z sześciu zamówionych egzemplarzy EN100. Pociągi kosztowały 98 mln zł, z czego połowę stanowi dofinansowanie z funduszy szwajcarskich. Każdy mieści ponad 500 pasażerów, z czego 164 na miejscach siedzących. W najnowszych „wukadkach” zainstalowano nowoczesny system monitoringu, liczenia podróżnych i klimatyzację.

Pojawienie się „predatorów” na torach i podwyższenie napięcia na całej linii dają nadzieję, na zwiększenie częstotliwości i szybkości kursów. Kiedy to nastąpi? – Teraz naszym priorytetem jest przetestowanie działania całego systemu. Na razie nie zmieniamy rozkładu jazdy, być może w grudniu uda się dołożyć więcej połączeń – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.