Grypa w natarciu

Region

W pierwszych dwóch tygodniach listopada na Mazowszu odnotowano ponad 42 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

Od kilku tygodni informujemy o kolejnych przypadkach odry w naszym regionie, ale to nie jedyna groźna infekcja, z którą możemy się zetknąć. Sezon jesienno-zimowy tradycyjnie już oznacza powrót zachorowań na grypę. Nie inaczej jest w tym roku, co już dokładnie widać w statystykach służb sanitarnych. – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie informuje, że w pierwszych dwóch tygodniach listopada 2018 r. (1-15.11.) na terenie Mazowsza zgłoszono i zarejestrowano łącznie 42 032 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W samej Warszawie we wskazanym okresie zgłoszono 3 623 przypadki zachorowań – czytamy w komunikacie mazowieckiego sanepidu.

Od rozpoczęcia sezonu grypowego, czyli od 1 października tego roku odnotowano łącznie ponad 123 tys przypadków zachorowań na Mazowszu, z czego ponad 13 tys przypadków w stolicy. – Pacjenci zgłaszający się do szpitali i przychodni najczęściej mają zapalenie oskrzeli, infekcje dróg oddechowych. Narzekają także na bóle mięśni i wysoką gorączkę do 40 stopni Celsjusza. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą ochroną przeciw niebezpiecznym powikłaniom pogrypowym, takim jak zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zawały serca czy udar mózgu. Szczepienia zaleca się wszystkim osobom (po ukończeniu 6 miesiąca życia), które chcą uniknąć zachorowania i nie mają przeciwwskazań do szczepienia – informuje sanepid.

Poza bólem mięśni i wysoką gorączką objawami grypy są m.in. dreszcze, kaszel, ból głowy. Źle leczona lub zbagatelizowana grypa może doprowadzić do groźnych powikłań. Mieszkańcy niektórych gmin naszego regionu mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie, które finansowane są z budżetu samorządu. Taka możliwość jest m.in w Michałowicach i Brwinowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.