Grodziszczanka laureatką konkursu

Region

Joanna Leszczyńska, mieszkanka Grodzisk Mazowieckiego została laureatką Grand Prix XVII Konkursu Grafika Warszawska 2010.

Młoda artystka jest absolwentką dwóch Akademii Sztuk Pięknych – w Łodzi i Warszawie. Na obu tych uczelniach otrzymała dyplomy z wyróżnieniem. Dodatkowo udało jej się zdobyć Stypendium i Nagrodę Rektora łódzkiej ASP.

Leszczyńska zadebiutowała w Grafice Warszawskiej gdzie zdobyła nagrodę Konkursu – Grand Prix Prezydenta Warszawy, a także Nagrodę Dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Jej prace inspirowane twórczością Stanisława Lema, wykonane techniką sitodruku na płótnie zyskały uznanie jury.

Artystka podkreśla, że to właśnie tkanina jest najważniejszym elementem jej twórczości – To właśnie tkanina jest moim szkicownikiem, przysłowiową „brudną” kartką papieru, polem doświadczalnym. Tkanina na swój własny, czasem niezrozumiały dla mnie sposób, odsłania drogę, którą chcę podążyć, by praca została skończona. Świadoma jest jedynie początkowa kreacja i próba odpowiedzi na pytanie: Czy chłodną geometrią można wyrazić lirykę nastroju? – zaznacza Joanna Leszczyńska.

Grafika Warszawska to cykliczna impreza promującą współczesną grafikę. Adresowana jest do artystów plastyków oraz studentów wyższych uczelni plastycznych z Warszawy i województwa mazowieckiego. W konkursie biorą udział zarówno twórcy znani, posiadający już wybitny dorobek artystyczny, jak i początkujący. Uczestnicy sięgają po rozmaite techniki graficzne, poczynając od odbitek we wszystkich tradycyjnych technikach metalowych, poprzez drzeworyt, litografię, linoryt, serigrafię, techniki mieszane, a na technikach cyfrowych i pracach multimedialnych kończąc. Do XVII konkursu zgłoszono 320prac.

Nagradzane prace wzbogacają kolekcję Galerii Test i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Obecnie liczy ona blisko 1000 grafik.

Wystawa czynna od 29 stycznia do 08 kwietnia 2011 roku.
Wtorek, środa, piątek 11 – 17, czwartek 11 – 19, sobota 11 – 15.
Wstęp wolny.

Galeria Test, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa
tel. 22 622 66 83, test@mckis.waw.pl, www.galeriatest.pl

Laureaci odbiorą nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego otwarcia wystawy GRAFIKA WARSZAWSKA 201024 lutego 2011 roku o godzinie 18 w Galerii TEST

Poniżej prezentujemy zwycięską pracę:

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.