Grodziszczanin otrzymał nagrodę POLIN!

Grodzisk Maz.

Robert Augustyniak (na zdjęciu), inicjator działań na rzecz przywracania pamięci o dawnej społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego otrzymał nagrodę POLIN 2016.

Uroczysta gala odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Nagrody wręczane są osobom, organizacjom, a także instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. – Tegoroczna Nagroda POLIN ma zwrócić uwagę na to, że dziesiątki osób na polskiej prowincji starają się chronić pamięć o żyjących tam przez setki lat Żydach. Robią to bez żadnego rozgłosu, z potrzeby serca. Ich praca zasługuje na najwyższe uznanie, szacunek i wsparcie – mówił Tomasz Pietrasiewicz, członek kapituły konkursu i laureat Nagrody POLIN 2015

Pan Robert Augustyniak jest wieloletnim mieszkańcem Grodziska Mazowieckiego oraz inicjatorem wielu działań związanych z przywracaniem pamięci o Żydach. Jednym z jego dokonań było doprowadzenie w 2009 r. do przeniesienia macew (stela nagrobna) na cmentarz żydowski. Był też w gronie osób projektujących ul. Żydowską.

– W 2012 roku wspólnie z Ośrodkiem Kultury zorganizował pierwszą po wojnie ceremonię w rocznicę likwidacji getta w Grodzisku Mazowieckim. W 2013 roku razem z Krzysztofem Bielawskim z portalu Kirkuty na cmentarzach żydowskich w Grodzisku Mazowieckim i Błoniu umieścił tablice upamiętniające Żydów, żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku. W 2014 roku Robert Augustyniak zorganizował protest, który doprowadził do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Grodziska Mazowieckiego, dopuszczającego zabudowę części dawnego cmentarza żydowskiego – napisano na stronie grodziskiego magistratu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.