Grodziskie spotkanie w sprawie dopalaczy

Region

28 czerwca w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie poruszające temat dopalaczy. Omawiano sytuacje ich rynku w polce i w Unii Europejskiej zainteresowano się również możliwymi rozwiązaniami legislacyjnymi.

Na zorganizowanym spotkaniu pojawili się przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Maria Grabowska, radni, dyrektorzy grodziskich szkół i przedstawiciele służb mundurowych – policji, straży miejskiej oraz pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznej i urzędu skarbowego. Spotkanie prowadził Dawid Chojnacki przedstawiciel Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

W trakcie konferencji wyjaśniono, czym jest dopalacz oraz przedstawiono opis poszczególnych grup i typów tych środków. W przybliżeniu podano również ich skład chemiczny. Uczestnicy spotkania zostali również zapoznani z historia zjawiska w Polsce i na święcie. Przedstawiono również zagrożenia wynikające z obecności dopalaczy na rynku i skutki ich bezpośredniego spożywania.

Dawid Chojnacki wyjaśnił obecnie obowiązujące i planowane rozwiązania legislacyjne. Według niego ważne jest, aby już na poziomie lokalnym walczyć z problemem dopalaczy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje zwiększenie kontroli prawnej zjawiska dopalaczy, wprowadzenie zakazu reklamy środków kolekcjonerskich. Dodatkowo ma zostać powołany zespól ds. analizy ryzyka, zmianie ulegnie również sama definicja środka zastępczego oraz wydłużona zostanie lista zakazanych substancji.

Na terenie Grodziska Mazowieckiego odbyły się już kontrole sklepów, w których sprzedaje się dopalacze. Prowadzili je urzędnicy z Urzędu Skarbowego i funkcjonariusze Straży Miejskiej. W Centrum Kultury dla grodziskiej młodzieży gimnazjalnej odbyła się akcja informacyjna na temat uzależnień m. in. od dopalaczy. Akcja została przeprowadzona w postaci debaty społecznej, połączona z prelekcją przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii oraz wsparta wyświetleniem filmu „Hel”.

Więcej informacji na temat dopalaczy na stronie: www.dopalaczeinfo.pl

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.