Grodzisk znów wysoko w rankingu "Rzeczpospolitej"

Region

Grodzisk zajął trzecie miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich w rankingu ogłoszonym przez "Rzeczpospolitą". Dyplomy wręczył Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas specjalnej gali.

Dla Grodziska to trzeci rok z rzędu w czołówce. Rok temu był najlepszy wśród miast Mazowsza. Teraz uzyskał trzecie miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Lepsze od Grodziska są wielkopolski Kórnik i Lubliniec z województwa śląskiego.

W ocenie miast i gmin ważne były wyniki finansowe, umiejętność pozyskiwania i dysponowania funduszami unijnymi, sprawność zarządzania i jakość życia mieszkańców. Zwycięzców wyłaniano w dwóch etapach. Najpierw decydowała sytuacja finansowa i inwestycje na podstawie danych Ministerstwa Finansów. Potem 564 samorządy otrzymały ankiety.

– Pytania dotyczyły różnych aspektów życia społecznego i gospodarczego, takich jak wynik egzaminów gimnazjalnych, wspieranie przedsiębiorczości, wydatki mieszkaniowe, atrakcyjność inwestycyjna – powiedziała Aneta Caban, Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy Grodzisk.

Najlepszym miastem ponownie został Poznań, drugi był Sopot, a trzeci Wrocław. Wśród gmin wiejskich wygrał Zabierzów z województwa małopolskiego, który wyprzedził Kobylankę z zachodniopomorskiego i małopolską Wielką Wieś.

Ranking samorządów „Rzeczpospolita” ogłosiła po raz dwunasty. Początkowo dziennik współpracował z Centrum Badań Regionalnych. Od 2004 roku ranking organizuje samodzielnie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.