Grodzisk Mazowiecki ma już swoje dukaty

Region

Od niedzieli na terenie Grodziska Mazowieckiego będzie można w sklepach posługiwać się dukatami lokalnymi. Wybili je najlepsi mincerze Mennicy Polskiej. Środki uzyskane z emisji będą przeznaczone m.in. na remont zabytkowego kościoła w Żukowie pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

Dukaty będzie można kupić już w najbliższą niedzielę podczas Dożynek Powiatowych w Grodzisku Mazowieckim. Później będą dostępne w wybranych punktach handlowych na terenie miasta aż do końca listopada tego roku.

Na rewersie dukatów znajduje się odwzorowanie barokowego obrazu „Przemienienie Pańskie”. Oryginał obrazu znajduje się w zabytkowym XVII–wiecznym  kościele w Żukowie. Na awersie  umieszczono herb Grodziska Mazowieckiego. Włodarze Grodziska będą wspierać emisję dukatów, której celem jest zebranie środków na remont wnętrza zabytkowego kościoła w Żukowie.          
    
Mennica Polska grodziskie dukaty wykonała w dwóch wersjach: obiegowej oraz kolekcjonerskiej. Obiegowymi dukatami będzie można posługiwać się w sklepach w Grodzisku Mazowieckim.  Mają one nominał „7”, czyli odpowiadają 7 złotym. Sprzedawca zaproponuje nam resztę w postaci 7 dukatów.  Emisja kończy się 30 listopada tego roku, co oznacza, że po ty terminie obiegowe dukaty będą wyłącznie walorami kolekcjonerskimi. Mincerze Mennicy Polskiej wybili tylko 15 tys. obiegowych dukatów.  Kolekcjonerzy z całej Polski już zwracają się do Mennicy, aby nabyć tego dukata do swojej kolekcji.

Mennica Polska wybiła także 500 sztuk srebrnych dukatów. Nie będziemy mogli posługiwać się nimi w sklepach. To wykonane ze szlachetnego kruszcu walory kolekcjonerskie.  Tak samo jak w przypadku dukatów obiegowych celem emisji srebrnych walorów  jest zebranie środków na remont świątyni w Żukowie.

Każdy sklep z gminy Grodzisk Mazowiecki, który chciałby wziąć udział w akcji, może się do niej przyłączyć. Informacje na ten temat będzie można zdobyć w magistracie, Mennicy Polskiej albo u proboszcza parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Żukowie. Na witrynach sklepów, które włączyły się do akcji,  znajdą się specjalne plakaty i naklejki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.