Grodzisk: Drewniany dom rozebrany

Region

Ubytki w konstrukcji, zdewastowane wnętrza, ślady po podpaleniach - to obraz zabytkowego, drewnianego letniaka przy ul. 1 Maja w Grodzisku Mazowieckim. Od długiego czasu był w fatalnym stanie, nie doczekał się renowacji. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz rozbiórki budynku.

Na początku tygodnia rozpoczęła się rozbiórka budynku. – W jeden dzień prawie połowa domu zniknęła – relacjonuje Pani Anna, mieszkanka Grodziska Mazowieckiego – Szkoda, bo to jeden z ostatnich drewnianych domów w naszym mieście. Niedługo zostaną tu tylko blokowiska – ubolewa Pani Anna.

Istotnie letniak przy ulicy 1 Maja jest jednym ze starszych budynków w mieście. Powstał w 1929 roku z przeznaczeniem na mieszkania pracowników kolei. Niestety przy budowie zastosowano niskiej jakości materiały, co miało wpływ na powolne niszczenie budynku.

Na przestrzeni ostatnich lat grodziski PINB kilkukrotnie przygotowywał ekspertyzy, które wskazywały na groźbę zawalenia się budynku. Ostatnia ekspertyza określiła stopień zniszczenia obiektu na 80%, kwalifikując go do rozbiórki. Inspektor wystąpił więc o stosowną zgodę do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Konserwator zgodę wydał i PINB nakazał właścicielom rozebranie budynku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.