Więźniowie odśnieżają Grodzisk Mazowiecki

Region

Zgodnie z decyzją Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości samorządy terytorialne mogą zaangażować więźniów do odśnieżania miasta.

Z tej propozycji skorzystał Grodzisk Mazowiecki, gdzie ze śniegiem walczy grupa pięciu więźniów. – W tej chwili nasze szeregi wsparła niewielka pięcioosobowa grupa więźniów, która przez cały rok wykonuje niektóre prace porządkowe na terenie miasta. Obecnie prowadzimy jeszcze rozmowy z Zakładem Karnym Warszawa Służewiec, gdyż chcemy zwiększyć liczebność tej grupy na weekend – zaznacza Edward Wodnicki, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grodzisku Mazowieckim. –  Nie mamy jeszcze żadnych konkretnych ustaleń, bo ciągle trwają rozmowy, ale chcemy walczyć z zimą wszystkimi możliwymi środkami – dodaje.

Okazuje się jednak, że samorządy niechętnie korzystają z usług więźniów. – Każdy samorząd, bez względu na to czy jest w danym mieście zakład karny czy nie, może się do nas zgłosić o wysłanie więźniów. Jeśli gmina jest zainteresowana musi zapewnić jedynie transport, to jedyny koszt, bo więźniowie pracują nieodpłatnie – informuje ppłk Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej. – Każdy zakład dysponuje grupą około 30-40 więźniów jednak do tej pory otrzymaliśmy niewiele zgłoszeń. Z powiatu pruszkowskiego i grodziskiego nie mieliśmy żadnych informacji. – dodaje pani rzecznik.

Trzydzieści czy czterdzieści dodatkowych osób w walce z zimą to w obecnej sytuacji spore wsparcie. Taka grupa mogłaby np. odśnieżać parki czy chodniki, zwalniając tym samym mieszkańców z tego obowiązku. Koszt dowozu, jaki musiałby ponieść Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna czy inne miasto z naszego regionu jest niewielki w porównaniu z pracą, jaką może wykonać tak liczna grupa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.