Granica między Brwinowem i Podkową przesunięta?

Region

Do władz Podkowy Leśnej wpłynęło pismo od mieszkańców brwinowskiej dzielnicy Wille Borki. Chcą oni włączenia obszaru, na którym mieszkają, w granice Podkowy.

Mowa o terenie otoczonym ulicami Wiewiórki, Zamkowej i Obwodnicy. Obecnie ta dzielnica należy do gminy Brwinów, ale według jej mieszkańców, bliżej im do Podkowy Leśnej.

We wspomnianym piśmie mieszkańcy Borek wymieniają korzyści dla siebie i dla Podkowy, jakie wynikałyby ze zmian administracyjnych. Ich nowe miasto miałoby zyskać więcej podatników, dzięki zmianie zostałyby także uporządkowane adresy przy granicznej ul. Wiewiórek. „W tej chwili jest tam numeracja podwójna” – czytamy.

Korzyścią dla mieszkańców Borek miałby być m.in. lepszy dostęp do urzędu miasta.

Jak każda sprawa, tak i ta ma dwie strony medalu. Na jeden z negatywnych skutków proponowanej zmiany zwrócił uwagę Andrzej Guzik, burmistrz Brwinowa.

– Jesteśmy na etapie realizacji projektu skanalizowania i zwodociągowania gminy. Obszar, który chce się odłączyć, też jest w to włączony. Na tę inwestycję mamy środki unijne, z których musimy się rozliczyć. Trwałość tego projektu jest wyznaczona na 5 lat od zakończenia prac. To znaczy, że do 2018 roku granice nie mogą ulec zmianie. W przeciwnym razie stracimy 94 mln zł – ostrzega burmistrz Guzik.

Sama droga legislacyjna jest bardzo długa i skomplikowana. Obecnie sprawa trafiła do komisji Rady Miejskiej w Podkowie Leśnej. Być może temat ten będzie poruszony na wrześniowej sesji.

– Na pewno będą przeprowadzone konsultacje społeczne wśród naszych mieszkańców – zapewniła Małgorzata Stępień-Przygoda, zastępca burmistrza Podkowy Leśnej. Podobne konsultacje muszą odbyć się także w gminie Brwinów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.