Gorąco w Nadarzynie. Spór na linii komisarz – radni

Nadarzyn

Trwa przedwyborcza gorączka w Nadarzynie, gdzie 4 marca odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy. Trwa też spór o to, czy pełniący funkcję komisarza Dariusz Nowak jednocześnie jest czy nie jest etatowym członkiem zarządu powiatu pruszkowskiego.

To kolejna już sprawa budząca duże emocje wśród mieszkańców i samorządowców z Nadarzyna. Wcześniej tak dużą temperaturę sporu wywoływały m.in. decyzje kadrowe podjęte przez komisarza, w tym zwolnienie dyrektor Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury.

Obecnie konflikt ogniskuje się wokół osoby samego komisarza. O co dokładnie chodzi? Opozycyjni wobec Nowaka radni zarzucają mu kłamstwo w sprawie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu powiatu pruszkowskiego. – Komisarz Nowak okłamał radnych i mieszkańców gminy. Pobiera pensję z Powiatu Pruszkowskiego i z Gminy Nadarzyn, gdzie obecnie jest zatrudniony. Podczas Sesji Rady Gminy Nadarzyn w dniu 31 stycznia 2018 r. radni zadali Komisarzowi m.in. pytanie dotyczące jego członkostwa w Zarządzie Powiatu Pruszkowskiego oraz pobierania z tego tytułu wynagrodzenia. W materiale filmowym Komisarz twierdzi, iż był członkiem Zarządu do 11 stycznia 2018 r. i wynagrodzenie pobierane było przez niego do tego czasu. Co innego wynika z odpowiedzi Starosty Pruszkowskiego na wniosek o informację publiczną (wg stanu na dzień 9 lutego br. Komisarz nadal pozostaje etatowym członkiem Zarządu Starostwa Powiatowego i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie) – czytamy na facebookowym profilu Gminy Nadarzyn, prowadzonym przez radę gminy (pisownia oryginalna).

Te zarzuty komisarz odpiera i na swoją obronę przedstawia dokumenty, w tym potwierdzenie przelewu zwrotnego na kontro pruszkowskiego starostwa powiatowego. – W związku z opublikowanymi na stronie Gminy Nadarzyn przez Panią Przewodniczącą Rady Danutę Wacławiak informacjami odnośnie mojego statusu jako Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego informuję, że z dniem 2 stycznia 2018 r. złożyłem rezygnację z funkcji, które było wymagane do tego aby móc powołać mnie na Komisarza Gminy Nadarzyn. Zgodnie z przewidzianą w prawie procedurą rezygnację potwierdza Rada Powiatu, lub zostaje ona wygaszona automatycznie po określonym czasie – zaznacza Nowak.

– Od dnia złożenia rezygnacji tego nie wykonywałem żadnych czynności formalnych ani prawnych jako członek Zarządu, a przekazane wynagrodzenie zwróciłem na konto Powiatu Pruszkowskiego w dniu 7 lutego. Od momentu mojej rezygnacji ze stanowiska Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego wszelkie działania formalne oraz prawne wymagające uregulowania tej kwestii należały do Starosty Powiatu Pruszkowskiego oraz Przewodniczącej Rady Powiatu Pruszkowskiego. Moja rezygnacja z funkcji Członka Zarządu Powiatu jest wiążąca – twierdzi komisarz (pisownia oryginalna – przyp. red.).

Przedterminowe wybory w Nadarzynie odbędą się 4 marca. Chęć kandydowania na stanowisko wójta publicznie ogłosili Dariusz Nowak i Dariusz Zwoliński. Oficjalną listę wszystkich kandydatów poznamy w ciągu najbliższych kilku dni.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.