Gminy przeciw przemocy

Region

W każdej gminie będzie działał zespół interdyscyplinarny złożony z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 sierpnia br.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Zgodnie z nowelą, samorządy mają opracowywać programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prowadzić poradnictwo i interwencję w zakresie przeciwdziałania przemocy, opracowywać programy ochrony ofiar.

W każdej gminie będzie działał zespół interdyscyplinarny powoływany przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. W jego skład będą wchodzili m.in. pracownicy socjalni, przedstawiciele gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawiciele różnych służb, w tym policji, ochrony zdrowia, oświaty.

Zgodnie z nowelą, rada gminy określi tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania. Zadaniem zespołów będzie m.in. diagnozowanie problemu, inicjowanie interwencji, opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach.

Zespoły będą mogły zbierać dane osobowe ofiar i sprawców przemocy także bez ich zgody. Członkowie zespołów będą jednak zobowiązani do zachowania poufności, mają składać specjalne oświadczenia, w których zobowiązywać się będą do ochrony danych, także po zakończeniu pracy w zespole.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ma nadzieję, że zespoły interdyscyplinarne okażą się narzędziem, dzięki któremu rodziny będą mogły zyskać pomoc i wsparcie, tak byśmy mogli nie tylko pomagać po fakcie, ale też zapobiegać wielu dramatom. – Wierzę, że dzięki zapisanym w niej rozwiązaniom skuteczniej będzie można pomagać tym, którzy – bici, poniżani, maltretowani – często w swej tragedii byli opuszczeni, a uciekając z własnych domów, nie mieli gdzie się podziać – zaznaczył RPD.

Nowelizacja uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Daje także rodzicom prawo do odwołania się od tej decyzji.

Nowela ma wzmocnić ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy, przez środki separujące np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadza bezpłatną obdukcję, przewiduje także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11275

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4272

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3219

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3182

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
73

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23