Gminy mogą się rewitalizować

Region

Aż 7,7 mln zł znajduje się w puli środków na przygotowanie programów rewitalizacji. Gminy z terenu województwa mazowieckiego mogą ubiegać się o dotację.

W przestrzeni miejskiej często widzimy obszary, które są zaniedbane i potrzebują rewitalizacji. Podkowa Leśna w październiku zmieniła oblicze Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Teren był zakrzaczony i nie przyciągał mieszkańców, jednak lokalny magistrat podjął się zadania rewitalizacji. Udało się pozyskać blisko 300 tys. zł dotacji zewnętrznej na rewitalizację zieleni. Park zyskał nowe oblicze i może służyć mieszkańcom.

Teraz kolejne miejsca mają szansę zyskać nową jakość. Gminy z naszego regionu mogą liczyć na wsparcie finansowe przy przygotowywaniu programów rewitalizacji. Do rozdysponowania jest aż 7,7 mln zł. – Aby skorzystać z unijnych dotacji na takie działania, potrzebne są lokalne programy rewitalizacji, które muszą być przyjęte po dogłębnej analizie przez rady gmin, miast. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało samorządowi województwa prawie 8 mln zł na przeprowadzenie konkursu, który będzie wspierał tworzenie programów rewitalizacji. Zachęcam więc gminy do sięgania po to wsparcie – wyjaśnia Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Warto nadmienić, że w czerwcu Rada Miejska w Brwinowie uchwaliła dokument „Lokalny program rewitalizacji gminy Brwinów na lata 2015-2025”. W programie znalazło się aż 66 propozycji mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów.

Teraz taki krok mogą uczynić kolejne gminy z naszego regionu. Niebawem odbędzie się konkurs, w którym samorządy będą mogły ubiegać się o dotację na pracę nad programem rewitalizacji. Maksymalne wsparcie wyniesie 200 tys. zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.