Gmina z efektem ekologicznym

Brwinów

Ponad 100 mln zł przeznaczyła gmina Brwinów na zadania z zakresu budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w latach 2011-2014. Magistrat na realizację inwestycji otrzymał dotację w wysokości ponad 60 mln zł. Nadszedł czas, żeby sprawdzić, czy uzyskano efekt ekologiczny. Jego brak niósł ze sobą poważne skutki.

Sprawa jest dość złożona. W ramach projektu „Czyste życie – kompleksowa gospodarka wodno-ściekowa na terenie gminy Brwinów” na terenie Brwinowa, Kań, Otrębus i Parzniewa wybudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną. Skala inwestycji była ogromna. 

Realizacja zadania przebiegała w kilku etapach. Pierwszą część zrealizowano na początku 2013 roku, a kolejną jesienią 2014 roku. Do użytku oddano ponad 120 km sieci kanalizacyjnej, 93 przepompownie ścieków, 32 km sieci wodociągowej i dwie stacje uzdatniania wody. Liczby robią wrażenie, również te dotyczące poniesionych kosztów.

Dotacja w wysokości ponad 60 mln zł trafiła do gminy, ale istniało ryzyko, że zostanie zwrócona. Dlaczego? W umowie zawarto zapis dotyczący uzyskanie efektu ekologicznego na dzień 30 czerwca 2016 roku. Niespełnienie progu groziłoby koniecznością zwrotu dotacji. Czarny scenariusz się jednak nie spełnił i gmina Brwinów może cieszyć się ze zrealizowanej inwestycji, która służy mieszkańcom. Brwinowski magistrat wykazał tzw. efekt ekologiczny uzyskując wynik 12 246 osób, co znacznie przewyższało wymagania – 11 060.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy przyłączyli się do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Gmina liczy, że kolejne gospodarstwa skorzystają z tej możliwości. Taki krok niesie ze sobą korzyści ekonomiczne, a na dodatek służy ochronie środowiska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.