Gmina uratowała cenny zabytek

Brwinów

Dwa lata temu los Kaplicy Marylskich stanął pod znakiem zapytania. Wysiłki gminy Brwinów sprawiły, że obiekt przeszedł niezbędny remont i udało się go uratować.

Kaplica Marylskich ma ogromną wartość historyczną. Jej korzenie sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Początkowo służyła rodzinie Marylskich jako kaplica i zlokalizowana była w Książenicach, jednak z czasem przeniesiono ją na cmentarz parafialny w Brwinowie. Wraz z upływem czasu stan zabytkowego obiektu pogarszał się. – Pod koniec 2014 roku zmroziła nas informacja o poważnych zniszczeniach powstałych wewnątrz kaplicy spowodowanych niszczącym działaniem grzybów, pleśni i owadów – drewnojadów – podaje Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

W porę podjęto jednak interwencję. – Z uwagi na wartość i znaczenie tego obiektu, zdecydowaliśmy się podjąć w 2015 roku interwencyjne prace konserwatorskie, dzięki którym zahamowaliśmy postępującą degradację obiektu i zachowaliśmy go dla następnych pokoleń!
Z kolei, w 2016 roku sfinansowaliśmy m.in. konserwację ścian, rekonstrukcję podłogi, suszenie i izolację frontu kaplicy po jego odkopaniu – tłumaczy brwinowski włodarz.

Burmistrz nie kryje radości z efektów prac. Dzięki staraniom gminy, zabytek odzyskał właściwą kondycję. – Uratowaliśmy najcenniejszy zabytek na terenie Gminy Brwinów: XVIII-wieczną Kaplicę Marylskich! Zachęcam do wizyty na brwinowskim cmentarzu i naoczne obejrzenie efektów wykonanych prac – zaprasza do podziwiania cennego zabytku Kosiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.