Głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego już niebawem

Milanówek

Milanowski budżet obywatelski nabiera kształtów, wiemy już jakie projekty zostały zgłoszone. Niebawem ruszy głosowanie, podczas którego mieszkańcy wybiorą najciekawsze zadania przewidziane do realizacji w tym roku.

Na tegoroczny budżet partycypacyjny magistrat przeznaczył 300 tys. zł. Maksymalna wartość jednego projektu to połowa tej sumy, dzięki czemu zrealizowane zostaną co najmniej dwa zadania. Termin zgłaszania swoich pomysłów już minął. Na stronie milanowskiego urzędu znalazła się szczegółowa lista projektów, co się na niej znalazło?

Jednym z ciekawszych pomysłów to mech zjadający smog. Specjalna odmiana tej rośliny miałaby rosnąć na „meblach” miejskich i neutralizować spaliny. Według autora instalacja z mchu pochłonie tyle smogu co 275 drzew. Co ciekawe cała ta kontrukcja byłaby wyposażona w czujniki kontrolujące rozrost mchu, system nawadniania i panele słoneczne. Brzmi kosmicznie, prawda? Wymiary takiej jednej instalcji to 3 m x 2,2 m x 4m.

KOlejny mieszkaniec chciałbym zorganizować I Milanowską Letnią Bitwę Truskawkową. Celem takiego projektu byłoby promowanie waolorów turystycznych miasta jak i: „podtrzymanie skojarzenia Mialnówka nie tylko z jedwabiem, krówkami i Małym Londynem, ale również z zabawą, smakiem i lekkością z truskawkami z piosenki Wojciecha Młynarskiego”. Miejscem bitwy byłby park Stefana Starzyńskiego lub teren basenu miejskiego, a każda osoba otrzyma jedną lub dwie łubianki truskawek. Nie zapomniano też o koktajlach truskawkowych, pieczeniu ciast czy wspólnego spożywania tych owoców.

Do budżetu obywatelskiego wpłynął też pomysł zorganizowania koncertu znanego zespołu lub artysty, wymieniono m.in.: Agnieszkę Chylińską, Kamila Bednarka, Ewę Farnę czy Dawida Podsiadło. Taki koncert miałby być poprzedzony występem lokalnych zespołów, co według autora całe wydarzenie nabrałoby charakteru festiwalu muzycznego.

Oprócz wyżej wymienionych na liście znalazły się też takie projekty jak: rozbudowa budynku OSP, zakup namiotów do celów organizacji imprez cyklicznych, budowa parkingu między budynkami przy ul. Wysockiego, postawienie wiat rowerowych z barierkami, siłownia plenerowa na terenie sadionu miejskiego, plenerowe warszataty taneczne, oznaczenie ścieżek rowerowych i pieszych a także wydanie mapy topograficznej z tymi szlakami, modernizacja placu zabaw przy ul. Na Skraju czy leśna siłownia w Parku Lasockiego. Ze wszystkimi pomysłami można zapoznać się tutaj.

Tylko jeden z projektów został odrzucony. Mowa o zadaniu pt. Poprawa jakości powietrza w Milanówku. Czemu został odrzucony? – Dlatego, że wpłynął on po terminie. Tylko z tego powodu, a szkoda bo projekt ten był bardzo ciekawy – nam Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Milanówka.

Cele jakie zawierał ten pomysł to: pomiar jakości powietrza (miałaby powstać przenośna stacja pomiarowa), diagnoza przyczyn i skutków jego zanieczyszczenia, program informacji oraz edukacji związany z tym tematem oraz zapobieganie negatywnym skutkom zanieczyszczonego powietrza.

Niebawem odbędzie się głosowanie, mieszkańcy będą mogli oddać głosy na najciekawsze ich zdaniem projekty. – Na naszej stronie internetowej znajduje się pełna lista zgłoszonych pomysłów. Właśnie trwa weryfikacja formalna i merytoryczna projektów. Po zamknięciu tego etapu 1 lutego rozpocznie się głosowanie, które potrwa do połowy lutego. Jeden mieszkaniec może oddać po jednym głosie na trzy wybrane projekty. Będzie można głosować elektronicznie i tradycyjnie na papierze. Liczenie głosów pewnie potrwa do około 20 lutego – wyjaśnia burmistrz Kwiatkowska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.