Gimnazjum i przedszkole w nowej szacie

Piastów

Dwa budynki oświatowe w Piastowie zostaną poddane termomodernizacji. Póki co włodarze ogłosili przetargi na opracowanie dokumentacji projektowej.

Termomodernizacja jest bardzo korzystna z ekonomicznego punktu widzenia. Tego typu inwestycja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii, a co za tym idzie ograniczenia kosztów ogrzewania. Jej wykonanie nie obejdzie się bez nakładów finansowych jednak korzyści są wymierne. Na modernizacje czekają dwie placówki oświatowe w Piastowie: Przedszkole nr 4 przy ul. Żbikowskiej oraz Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego przy ul. Pułaskiego. Obecnie budynki nie są w najlepszym stanie i wymagają pewnych zmian.

Dokumentacje projektowe zostaną wykonane w oparciu o przeprowadzony w sierpniu audyt energetyczny. Budynek przedszkola został wybudowany w 1986 roku. Obiekt jest murowany, dwukondygnacyjny, zadaszony stropodachem, który pokryty jest papą. Jego ściany wypuszczają sporą ilość ciepła, aby temu zapobiec należy je docieplić. To samo należy zrobić z dachem. Modernizacji wymaga także instalacja c.w.u (ciepłej wody użytkowej), gdzie powinna zostać wymieniona pompa ciepła. Szacowane koszty inwestycji to ponad 115 tys. zł.

Budynek gimnazjum jest nieco starszy. Powstał w 1984 roku. Posiada cztery kondygnacje, a jego wnętrze mieści około 50 pomieszczeń. Ściany zewnętrzne są niedocieplone, w dodatku na elewacji są widoczne uszkodzenia tynku. Stropy i podłogi na gruncie nie mają termoizolacji. Prace związane z termomodernizacją budynku głównie będą oparte o dociepleniu zewnętrznych ścian. Ponadto w budynku może pojawić się nowe oświetlenie wykonane np. w technologii LED. Pod uwagę zostanie wzięta możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych. Obiekt jest duży dlatego też wymaga większych nakładów finansowych. Planowane koszty robót związanych z ociepleniem wynoszą niemal 780 tys. zł. Montaż ogniw fotowoltaicznych to kolejne 60 tys. zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.