Genealogia i Kresy. Spotkania w Dulag 121

Pruszków

Pruszkowskie Muzeum Dulag 121 zaprasza na dwa interesujące spotkania. Będzie to okazja aby dowiedzieć się ciekawostek o genealogii i posłuchać wykładu o Kresach.

W sobotę, 5 grudnia, z cyklu „Nasze korzenie” odbędą się warsztaty „Z cyrylicą za pan brat w genealogicznych poszukiwaniach przodków’”. Poprowadzi je Marcin Batory. To już trzecie tego spotkanie tematyczne, a więc… – Po wykonaniu pierwszych kroków czas zmierzyć się z dokumentami powstałymi w języku rosyjskim. Z pewnością w czasie budowania rodzinnego drzewa genealogicznego natkniemy się na dokumenty, chociażby akta metrykalne, powstałe np. w czasach zaboru rosyjskiego i zapisane cyrylicą – tłumaczą organizatorzy.

Warto więc dowiedzieć się, od czego zacząć. – To wielkie wyzwanie, zwłaszcza, że większość dokumentów pisana była ręcznie. Warsztaty grudniowe pragniemy więc poświęcić na doskonalenie umiejętności odczytywania takich tekstów. Uczestników zachęcamy do zaopatrzenia się w następujące publikacje poświęcone tej tematyce, na przykład „Niezbędnik genealoga” autorstwa Pawła Hałuszczaka (dostępny na stronie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo) a także tablice transkrypcyjne – czytamy w zaproszeniu. Początek o godz. 15.00.

Dwa dni później kolejna gratka dla miłośników historii. Tym razem będzie to wykład Andrzeja Nowaka „Kresy – historia bez końca”. Będzie to inauguracja nowego cyklu poświęconego tym ziemiom. – Bez poznania historii Kresów nie można zrozumieć Polski, bo przecież przez wieki były one jej częścią, stanowiły o jej sile i znaczeniu w Europie. Pamięć Kresów, to swoisty pomost łączący dawne i obecne czasy, to nierozerwalny łańcuch pokoleń ludzi walczących o Polskę i o jej pomyślny rozwój – zachęca pruszkowskie muzeum. Wykład odbędzie się w poniedziałek, 7 grudnia, o godz. 18.00.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.