Gdzie jest wjazd?

Region

Kierowcy nie ukrywają swojego zdziwienia faktem, że od ul. Sokołowskiej w Wypędach nie można wjechać na trasę S8. Dlaczego tak właściwie jest?

W lipcu do użytku oddano ponad pięciokilometrowy odcinek trasy S8 między węzłami w Opaczy i Jankach. Dzięki temu został odciążony Raszyn, gdzie wcześniej tworzyły się ogromne korki. Dla kierowców było to spore udogodnienie, jednak stopniowo podróżujący zauważali pewne mankamenty. Tak jak ten dotyczący węzła Puchały.

Dla wielu kierowców niezrozumiały jest fakt, że jadąc ul. Sokołowską nie można wjechać na trasę S8. – Węzeł autostradowy to miejsce, w którym można zjechać lub wjechać na autostradę z każdego kierunku. Czy GDDKiA strzeliła babola czy z jakichś względów celowo nie zrobiono zjazdu na Kraków i Katowice od strony Komorowa, Milanówka czy zachodniego Pruszkowa . Dodatkowo w Sokołowie jest duża strefa przemysłowa a więc sporo dużych ciężarówek – napisał czytelnik Stefan w mailu skierowanym na adres kontakt@wpr24.pl.

Wspomniany węzeł został wykonany zgodnie ze wszystkimi wymaganiami technicznymi. – Węzły dróg ekspresowych z drogami klasy Z, jaką jest ul. Sokołowska, buduje się tylko w wyjątkowych przypadkach, dlatego też węzeł Puchały został zaprojektowany z ograniczonymi relacjami, zgodnie z rozporządzeniem ministra w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi i ich usytuowanie – informuje Łukasz Jóźwiak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednak nadal nie wyjaśnia to powodów, dla których z ul. Sokołowskiej nie można wjechać na trasę S8. Drogowcy podkreślają, że głównym czynnikiem decydującym o takim rozwiązaniu jest kwestia bezpieczeństwa. – Brak możliwości wyjazdu w kierunku Krakowa i Katowic na przedmiotowym węźle jest podyktowane niewystarczającą minimalną odległością  między węzłami (węzeł Puchały – węzeł Warszawa Janki) tj. nie ma możliwości zachowania wynikającej z przepisów bezpiecznej odległości między końcami pasów włączenia i wyłączenia. Reasumując, wjazd w kierunku Katowic i Krakowa nie jest możliwy na węźle Puchały ze względów bezpieczeństwa jak i uwarunkowań technicznych. Jednocześnie informujemy, że po zakończeniu inwestycji zostanie zachowany dotychczasowy układ komunikacyjny ul. Sokołowską do al. Krakowskiej zapewniający sprawne i bezpieczne przedostanie się mieszkańców Pruszkowa i okolic w kierunku Krakowa – wyjaśnia Jóźwiak.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.