Gdzie i kiedy dostaniemy 500 zł na dziecko

Region

W kwietniu samorządy w całym kraju rozpoczną wypłatę świadczeń w ramach programu 500+. Jak idą przygotowania w naszym regionie?

Rządowy program zakłada, że co miesiąc rodzicom posiadającym dwoje lub więcej dzieci przysługiwać będzie wsparcie finansowe w wysokości po 500 zł na drugiego i każdego kolejnego potomka. Świadczenie należy się bez względu na sytuację finansową, czyli trafi zarówno do najbogatszych jak i najbiedniejszych. Nieco inaczej jest w przypadku starań o 500 zł na pierwszą pociechę. Tu zdecyduje kryterium dochodowe. Wynosi ono 800 zł na osobę lub – jeśli dziecko jest niepełnosprawne – 1200 zł.

Na barkach samorządów 
Obsługą całego programu mają zająć się samorządy, a konkretnie miasta i gminy. Do nich należy zorganizowanie systemu przyjmowania wniosków, weryfikacja dokumentów i sama wypłata świadczeń (choć pieniądze pochodzić będą z kasy centralnej). Ten obowiązek wiele lokalnych jednostek przyjęło niechętnie, bo może on wiązać się z dodatkowym wydatkiem z ich budżetów, często też potrzebą zatrudnienia nowych urzędników.

Tego, że realizacja programu jest obciążeniem, nie kryje burmistrz Milanówka. – To niestety standard w zachowaniu rządu w stosunku do samorządów. Wymyślą sobie coś w kampanii wyborczej, a robotę zrzucają na nas – mówi Wiesława Kwiatkowska. – Na razie jedyne wytyczne, jakie dostaliśmy, to aby wyliczyć i oszacować ile osób będzie korzystało ze świadczeń. Od tej kwoty 2 proc. będzie przeznaczone na obsługę programu. Na razie jest to jednak 2 proc. od „x”, bo nie wiemy jeszcze, ile to będzie – dodaje. W Milanówku, podobnie jak w większości gmin, wypłatami zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Liczby
Konkretniejsze liczby znane są już w Brwinowie. – Na swoim terenie mamy 4918 dzieci. Szacujemy, że program obejmie ponad połowę – mówi Joanna Dzierzba, dyrektor Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Obecnie największym problemem jest zbyt krótki czas na przygotowanie obsługi programu. Ustawodawca nie uwzględnił procedur wynikających z innych ustaw, np. konieczność wprowadzenia środków do budżetu gminy, podjęcie stosownej uchwały przez Radę Miejską, zgody Rady Miejskiej na wynajem lokalu przekraczający rok budżetowy, bo niestety, w pomieszczeniach Urzędu Gminy oraz Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej nie ma już żadnej możliwości wygospodarowania wolnego miejsca na realizację programu. Następnie trzeba ten lokal wyposażyć w niezbędny sprzęt oraz sieć informatyczną – dodaje.

Ilu chętnych na 500+ spodziewa się Grodzisk? – Przewidujemy, że może to być ok. 3 tys. rodzin. Ale to tylko wstępne szacunki, bo wskazanie dokładnej liczby nie jest możliwe – mówi Rafał Szczepaniak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim. I dodaje: – Do obsługi tego programu potrzeba minimum dwóch osób, być może będziemy szli w kierunku trzech, wszystko zależy od ilości wniosków. Ten system będzie działał cały rok, bo część osób będzie nabywała prawo do świadczeń, a część je traciła gdy dziecko ukończy 18 lat.

W Pruszkowie szacuje się, że program obejmie ok. 6 tys. dzieci. – Na taką liczbę wstępnie się przygotowujemy, jednak nie można wykluczyć, że uprawnionych osób będzie więcej – informuje Magdalena Sobczyk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wnioski będą udostępnione na stronie internetowej MOPS-u, ale nie tylko. – Mamy pomysł, aby były one dostępne także w przedszkolach, razem z plakatami informującymi, gdzie je kierować – wyjaśnia Sobczyk.

Wnioski od 1 kwietnia 
A teraz garść ważnych informacji dla osób, które będą ubiegać się o świadczenia. Wnioski o jego przyznanie będzie można składać od 1 kwietnia. Co istotne, nie trzeba tego robić natychmiast, pierwszego dnia. 
Rodzice mają trzy miesiące na zgłoszenie się do odpowiedniej placówki, nie tracąc przy tym prawa do wypłaty 500 zł już od kwietnia. Składając wniosek np. pod koniec czerwca uzyskamy świadczenia za kwiecień, maj i czerwiec. Ten przywilej przestanie obowiązywać 1 lipca. 

Wymaganych dokumentów i wypełnionego wniosku nie trzeba dostarczać osobiście, można go przesłać pocztą. Ośrodki zachęcają również do zakładania kont bankowych te osoby, które rachunku jeszcze nie posiadają. Należy bowiem pamiętać, że środki z programu 500+ nie podlegają egzekucji i nie mogą zostać zajęte na poczet długów rodziców.

A co z rodzinami, które np. wynajmują mieszkanie w jednej gminie, a zarejestrowane są w innej? Z wnioskiem powinny kierować się do odpowiedniej jednostki w miejscu aktualnego zamieszkania. Przypominamy jednocześnie, że ubieganie się o wypłatę w dwóch różnych ośrodkach jest zabronione, a unikalność wniosków weryfikowana będzie przy pomocy internetowej bazy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.