Gdzie bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Uncategorized

Rozpoczęły się wakacje, a nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd nad morze. Gdzie zatem szukać ochłody w upalne letnie dni? Podpowiadamy gdzie w naszym regionie można bezpiecznie wypocząć nad wodą.

Jak wynika z policyjnych statystyk z Komendy Stołecznej oraz Wojewódzkiej Komendy Policji w Radomiu, na Mazowszu od stycznia 2017 r. do 17 czerwca 2018 r. utonęło 75 osób1. Przyczyny zdarzeń to m.in. nadużywanie alkoholu, a także lekkomyślność, wywrotki materaca lub łodzi w trakcie łowienia ryb. Jeden mężczyzna wypadł z motolotni i wpadł do wody. Niestety już nie wypłynął. Najmłodsze ofiary wodnych głębin miały 15 lat. Natomiast zdarzeń, kiedy było zaledwie o krok od tragedii, odnotowano znacznie więcej. Na szczęście w niektórych przypadkach ratunek nadszedł w porę – informuje stołeczna policja. 

Również w naszym regionie nie brakuje „Czarnych Punktów”. Na liście niebezpiecznych miejsc do kąpieli widnieją m.in. jeziorko w Parku Szczęśliwickim w Warszawie, zbiornik wodny w miejscowości Moszna w gminie Brwinów, Zalew Żyrardowski, czy glinianki przy ul. Lesznowolskiej w Błoniu.

Jeśli szukamy bezpiecznych miejsc do kąpieli to znajdziemy je w Parku Mazowsze w Pruszkowie (potocznie nazywany glinkami lub gliniankami) oraz na Stawach Walczewskiego w Grodzisku Mazowieckim. W pierwszej lokalizacji ratowników będzie można spotkać od 30 czerwca. – Jesteśmy już praktycznie gotowi. Dokupiliśmy wiatromierz, defibrylator, ratownicy przeszli już wszystkie wymagane szkolenia – zaznacza Jacek Elżanowski, dyrektor pływalni Kapry. 

Ratownicy będą zabezpieczać kąpielisko przez siedem dni w tygodniu w godz. 10.00 – 18.30. Kąpielisko w Grodzisku zacznie działać już w ten weekend. Tu również o bezpieczeństwo osób będą dbać ratownicy. Ratownicy i obsługa kąpielisk podkreśla, że najwięcej problemów ma z osobami pod wpływem alkoholu. – Wiele osób wchodzi do wody pod wpływem alkoholu. To nie jest bezpieczne. Zwłaszcza, że zbiornik w Parku Mazowsze ma miejscami 11 metrów głębokości, a spadek dna jest dość gwałtowny –zaznacza Elżanowski. 

Warto podkreślić, że większość okolicznych krytych pływalni w okresie wakacyjnym ma przerwę technologiczną. To czas kiedy w obiektach prowadzone są drobne remonty. Przerwa technologiczna trwa na pływalniach w Grodzisku Mazowieckim i Raszynie. Pruszkowska Pływalnia Kapry w ciągu wakacji działa normalnie. 

Niebawem miłośnicy kąpieli do swojej dyspozycji będą mieli odnowiony zalew w Żyrardowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.