Salomea – Wolica. Decyzja środowiskowa uchylona

Region

Budowa trasy Salomea – Wolica znów stanęła pod znakiem zapytania. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową dla całej trasy. Na razie jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zamiar prowadzić prace na odcinku od węzła Salomea z Al. Jerozolimskimi do węzła Opacz z planowaną południową obwodnicą Warszawy – poinformowała stacja TVN Warszawa.

Zastrzeżenia do decyzji środowiskowej dla trasy Salomea – Wolica zgłosiło kilkanaście osób i firm oraz lokalne stowarzyszenia mieszkańców. Chcą, by wraz z budową trasy Salomea – Wolica została również zbudowana nowa droga wojewódzka 721 wraz z obwodnicą Magdalenki. Według Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, głównymi powodami uchylenia decyzji był brak w ocenie oddziaływań na otoczenie planowanej, brak w raporcie odniesienia do przebudowy napowietrznej linii energetycznej oraz brak inwentaryzacji dotyczącej zwierząt. Wydaniem nowej decyzji ma się zająć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Uchylenie decyzji oznacza, że teoretycznie prace przy odcinku trasy Salomea – Opacz powinny stanąć. Jak jednak powiedziała „Gazecie Stołecznej” Małgorzata Tarnowska, rzecznik mazowieckiego oddziału GDDKiA, pozwolenie na budowę jest na razie ważne i prace będą kontynuowane. Według nieoficjalnych informacji, do formalnej utraty pozwolenia na budowę tego odcinka jest tak daleko, że większość prac zostanie ukończonych. Innym wyjściem jest szybkie opracowanie nowej decyzji środowiskowej. Odcinek ten miał zostać oddany do użytku na Euro 2012.

Mazowiecki oddział GDDKiA zapowiada również, że po zapoznaniu się z decyzją GDOŚ przeanalizuje powody uchylenia. Nie wyklucza odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Uchylenie decyzji środowiskowej dla trasy Salomea – Wolica to zagrożenie także dla sześciu innych inwestycji, prowadzonych w tym rejonie. Wstrzymanie prac przy jednej z nich pociągnie za sobą komplikacje i opóźnienia przy pozostałych. Z trasą Salomea – Opacz łączyć się będzie powstający węzeł Łopuszańska na Al. Jerozolimskich, którego budowa zakończy się w połowie tego roku, oraz ul. Nowolazurowa, której budowa ma ruszyć na wiosnę. Ponadto prowadzone są tu inne inwestycje, m.in. wodociągowo-ciepłownicze, których los wisi teraz na włosku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.