Galeria Figur Stalowych wyrusza w trasę po Europie. Być może to już ostatnie ferie zimowe wystawy galerii w Pruszkowie…!!!

Art. Sponsorowany

Takiej galerii jak ta nie znajdziecie nigdzie. To właśnie w Pruszkowie możecie podziwiać niezwykłe rzeźby stalowe wykonane ze złomu. Gdzie znajdzie tą nietypową kolekcję? W Galerii Figur Stalowych!

Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Kolebką i naturalnym środowiskiem tej unikalnej kolekcji jest najsłynniejsze złomowisko  „Skup Złomu przy Czołgu” w Pruszkowie, k. Warszawy. Pomimo otwierania nowych lokalizacji w kraju, a także po za granicami (Czechy – Praga, Niemcy – Berlin, Holandia – Amsterdam) inicjator i kreator projektu – mówi Jose Kolekcjoner, nieustannie rozwija kolekcję, która już do chwili obecnej pochłonęła ponad 5 mln euro. 

To w Pruszkowie powstała pierwsza rzeźba – stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8.

Obecnie ponad 120 rzemieślników międzynarodowego zespołu wykonuje na całym świecie te wyjątkowe rzeźby. Nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Tysiące elementów do budowy rzeźb dostarczane  są bezpośrednio  z rynków lokalnych, na których  pracują grupy naszych rzemieślników.  Wzorem produkcyjnym dla nich są tylko grafiki, zdjęcia lub kadry z filmów uwielbianych przez miliony osób na całym świecie.

Wszystko zaczyna się niby zwyczajnie. Podstawowym budulcem figur jest złom stalowy w postaci kół zębatych, elementów skrzyń biegów, klocków hamulcowych, łańcuchów, wszelkiego rodzaju przekładni, śrub oraz nakrętek.

„Technologia, w której powstają figury, nie posiada żadnych ograniczeń. Dlatego możemy wykonać wszystko, zwierzęta, meble, figury, przedmioty użytkowe, rzeźby samochodów czyli wszystko to z czym mamy styczność na co dzień”- mówi inicjator projektu.

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak niezwykłe umiejętności i ogrom czasu poświęconego przy budowie rzeźb decyduje o tym, że każdy kto odwiedził wystawę Galerii Figur Stalowych pozostaje pod ogromnym wrażeniem kolekcji. Wykonanie jednej rzeźby trwa około od 1 miesiąca do 8 miesięcy. Modele samochodów są w 90% odzwierciedleniem bryły oryginału i powstają najdłużej bo aż 7000 roboczogodzin, wykonywane przez 4 rzemieślników.

Waga mniejszych rzeźb o wysokości do 140 cm, kształtuje się na poziomie 50-100 kg. Większe rzeźby o wysokości do 230 cm ważą około 300-500 kg. Natomiast rzeźby inspirowane modelami super samochodów ważą ponad 1000 kg. Najcięższymi rzeźbami są rzeźby autorobotów o wysokości 320 cm, bo nawet do 1200 kg

Żadna z figur nie jest tworzona z odlewu ani przy pomocy ciężkich czy skomputeryzowanych maszyn. Do produkcji nie są używane żadne formy. Rzeźby, które można oglądać na wystawach Galerii Figur Stalowych, to w 100% praca ręczna, do których wykonania potrzebna jest spawarka, palnik, młotek i przecinarka. W obecnych czasach jest takie narzędzia są ewenementem, zwłaszcza przy obróbce takiego materiału jakim jest złom stalowy.

Dlaczego warto odwiedzić Pruszków właśnie teraz, w okresie ferii zimowych?

Pruszków jest pierwszym miejscem w Polsce oraz Europie, gdzie taka wystawa jest dostępna dla zwiedzających. Galeria Figur Stalowych zawita również ze stałymi ekspozycjami do Niemczech oraz do Holandii. Wszędzie nasze rzeźby będą dostępne dla zwiedzających – tłumaczy autor projektu.

Łączna liczba figur kolekcji Galerii Figur Stalowych to obecnie ponad 400 pozycji, które znajdują się w różnych miejscach w Polsce, a także po za granicami naszego kraju. Jednak te dostępne w Pruszkowie, to wyjątkowe i niepowtarzalne dzieła, które dopiero co ujrzały światło dzienne i wiele z nich nie zobaczycie nigdzie indziej.

Każdy eksponat można dotknąć, przyjrzeć się z bliska z jakich części dana figura powstała. Trzeba zasiąść za kierownicą rzeźb najbardziej luksusowych aut i zrobić niezapomniane zdjęcie.

Galerię Figur Stalowych w Pruszkowie można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu: Pon-Pt godz. 8-17, Sob 8-18, Niedziela godz.10-18.

Bilety do nabycia na miejscu na terenie Skupu Złomu przy Czołgu, ul. Przejazdowa 17 w Pruszkowie.

Po prostu trzeba to zobaczyć!

Zaprasza, autor wystawy
Jose Kolekcjoner

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.