Francuzi chcą budować Dworzec Zachodni

Region

Francuska firma Nexity, z którą PKP zerwały negocjacje w sprawie modernizacji Dworca Zachodniego w Warszawie, nadal jest gotowa podpisać umowę i budować pierwszą część dworca na Euro 2012 – informuje portal Życie Warszawy.pl.

Według jednego z przedstawicieli Nexity, zerwanie negocjacji było decyzją polityczną. Firma chce negocjować z nowym prezesem PKP i jest gotowa, by na przełomie lutego i marca podpisać umowę. Zapowiada też, że jeśli tak się stanie, to wybuduje komfortową stację, hotel na 200 miejsc oraz biurowiec o powierzchni 10 tys. mkw., w którym swoją siedzibę miałyby też PKP. Firma twierdzi, że ma uzgodnione wstępne finansowanie tej inwestycji (w pierwszym etapie miało to być 40 mln euro). Zabudowanie całej 1,7-hektarowej działki miało pochłonąć ok. 150 mln euro.

Nexity zapewnia, że między nią a koleją nie było merytorycznych rozbieżności. Innego zdania jest jednak zarząd PKP, który uważa, że takie rozbieżności były, a bezpośrednią przyczyną zerwania negocjacji były ciągnące się w nieskończoność rozmowy. Według PKP decyzja o zerwaniu negocjacji z Nexity jest ostateczna. Tym bardziej, że negocjacje kolei ze słowacką firmą HB Reavis, która ma zbliżony pomysł na zagospodarowanie terenu dworca, są zaawansowane. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ma nastąpić podpisanie umowy. Jednak bez względu na to, kiedy to nastąpi, nowego Dworca Zachodniego na Euro 2012 i tak nie będzie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.