Etapowy remont „małej obwodnicy”

Pruszków

Tuż po długim majowym weekendzie ruszyła długo wyczekiwana modernizacja ulicy Przejazdowej. Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia. Inwestycja zakończy tworzenie „małej obwodnicy” Pruszkowa.

Czym jest wspominana obwodnica? To ciąg ulic Żbikowska – Przejazdowa – Solidarności – Przyszłości. Trasa ułatwia kierowcom samochodów ciężarowych dojazd do autostrady A2 lub drogi wojewódzkiej 719 i, co najważniejsze, omija centrum miasta.

Wszystkie wspomniane drogi w ostatnich latach albo zostały wybudowane, albo przeszły gruntowną modernizację. Poza jednym odcinkiem. Chodzi o fragment Przejazdowej pomiędzy ulicami Promyka i Południową. Tu prace właśnie ruszyły. – Obecnie modernizujemy odcinek od Południowej do Groblowej. Następnie prace przeniosą się na fragment pomiędzy Groblową a Traktową. W końcowym etapie skupimy się na ostatnim odcinku i budowie ronda na skrzyżowaniu Przejazdowej i Promyka – informuje Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Pruszkowie.

Jak to w przypadku remontów dróg bywa i tym razem kierowców czekają utrudnienia. Z tą różnicą, że nie aż tak bardzo uciążliwe. – Na przebudowywanym fragmencie ruch odbywa się wahadłowo. Nie jest to może idealne rozwiązanie, ale na pewno lepsze niż całkowite zamknięcie drogi – mówi Elżbieta Korach. – Jedynie w przypadku remontu odcinka Groblowa – Traktowa zdecydowaliśmy się na całkowite zamknięcie Przejazdowej. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Traktową, Błońską i właśnie Groblową – dodaje.

Okazuje się, że w trakcie budowy ronda ruch na Przejazdowej i Promyka zostanie utrzymany. Elżbieta Korach: – Zamknięcia będą, ale tylko czasowe. Chcielibyśmy rondo wykonać w wakacje, kiedy mimo wszystko ruch na drogach jest mniejszy.

Inwestycja jest prowadzona „na raty”. Zapytaliśmy więc urzędników jak długo będą trwały poszczególne etapy i kiedy kierowcy mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu. – Wykonawca określił w harmonogramie prac pewne normy czasowe dla każdego z etapów. Jednak przyjmuje je raczej za terminy orientacyjne. Chodzi o to, że jest sporo kolizji z innymi sieciami. Wykonawca musi poprzekładać instalacje oraz uzyskać odbiory. Zdarza się, że procedury się przedłużają – ucina Elżbieta Korach.

W ramach prac oprócz przebudowy nawierzchni drogi i budowy ronda wykonane zostaną: ciąg pieszo-rowerowy, zatoki autobusowe kilkanaście miejsc parkingowych, oświetlenie drogi. Przebudowane zostaną również sieć elektroenergetyczna oraz kanalizacja telekomunikacyjna. Firma Strabag, wykonawca prac, na zrealizowanie inwestycji ma siedem miesięcy od momentu podpisania umowy. To oznacza, że „mała obwodnica” będzie kompletna najprawdopodobniej na przełomie października i listopada br.

Modernizacja ul. Przejazdowej pochłonie blisko 3,8 mln zł. Prawie połowa tej kwoty będzie pochodzić z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Wniosek złożony przez Miasto Pruszków oraz Starostwo Powiatowe w Pruszkowie, które jest partnerem tego zadania znalazł się na 1. miejscu listy rankingowej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.