Elektroniczne bransoletki dla chuliganów

Region

Od 1 stycznia przyszłego roku funkcjonować ma w Polsce nowy przepis dla stadionowych chuliganów. Zakaz równoznaczny będzie z koniecznością noszenia elektronicznej bransoletki. Podczas EURO 2012 najbardziej krewcy kibice mają być także sądzeni natychmiast po zatrzymaniu, na stadionie w czasie trwania meczu.

Uruchomienie systemu, kiedy w kolejce do wejścia na trybuny czekają setki ludzi, spowodowałoby opóźnienie wpuszczenia wszystkich innych kibiców – powiedział na antenie RMF FM Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Takie „znakowanie” zdaniem sądu ułatwi monitorowanie najgroźniejszych kibiców. W ten sposób organy ścigania zostaną poinformowane czy dana osoba w dniu meczu przebywa poza domem. Restrykcje wprowadzone są przez polskie sądownictwo w obliczu zbliżającego się EURO 2012. W przypadku najcięższych przewinień obrączki stosowane będą obligatoryjnie.
W przypadku tych mniejszych wykroczeń o sposobie zakazu decydować mają sądy. To kolejna decyzja dotycząca bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy 2012 w Polsce.

Resort sprawiedliwości chce bowiem wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012 całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie – tzw. „sądy odmiejscowione”. Zatrzymani pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji.

-To jest instytucja, z której chcemy korzystać przy okazji Euro 2012, ale to jest również rozwiązanie, które może być wykorzystywane przy innych rozgrywkach sportowych, a w sposób szczególny przy meczach piłkarskich, które są obciążone największym ryzykiem potencjalnych zachowań chuligańskich ze strony pseudokibiców” – obwieszczał niedawno na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Rozwiązanie zakłada, że w obrębie stadionów będzie co najmniej jedno pomieszczenie, w którym zainstalowany zostanie system do prowadzenia tzw. wideokonferencji. W tych pomieszczeniach mają odbywać się rozprawy sądowe doprowadzanych przez policję stadionowych chuliganów.

Dzięki temu – zdaniem szefa resortu sprawiedliwości – policja nie musiałaby wywozić zatrzymanego ze stadionu i go konwojować. Na miejscu zapewniony ma być obrońca i tłumacz, jeżeli zatrzymany pseudokibic nie będzie obywatelem polskim.

– Zaś sam sędzia będzie w tym czasie na specjalnym dyżurze w sądzie i rozprawa będzie się toczyć z wykorzystaniem systemu wideokonferencji. Powoduje to szybkość, sprawność i mniejsze koszty. Jestem głęboko przekonany, że jest to w stanie znacząco podnieść bezpieczeństwo imprez masowych – wyjaśniał Kwiatkowski.

Liczy on, że „sądy odmiejscowione” będą działać prewencyjnie. W pierwszym etapie rozwiązanie ma działać na czterech stadionach, na których w Polsce będą rozgrywane mecze Euro 2012. Z czasem resort sprawiedliwości chce objąć nim wszystkie stadiony piłkarskiej ekstraklasy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.