Eksperci potwierdzają najlepszy przebieg linii 400 kV

Region

Zespół powołany do oceny tzw. analizy wielokryterialnej nie dopatrzył się błędów w tym dokumencie. A to oznacza, że uznaje wybór wariantu wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50.

Zespół ekspertów powołany został z inicjatywy ministra Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zadaniem tego gremium było zweryfikowanie, czy analiza wielokryterialna, na podstawie której dokonano wskazania najmniej uciążliwego przebiegu linii 400 kV, została przeprowadzona rzetelnie.

Pięciu z sześciu członków zespołu pozytywnie zaopiniowało dokument. Uchybienia dostrzegł dr Piotr Fogel z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, który wskazał na błędy merytoryczne dotyczące m.in. zasad wyboru kryteriów oceny, przyjętej metody badawczej i powoływania się na „fakty, które nie mają miejsca”.

Krytyczna opinia jest jednak odosobniona, a całość prac zespołu ekspertów działa na korzyść wariantu A2 i DK50. Inwestorowi, czyli spółce Polskie Sieci Energetyczne przybył zatem mocny argument do budowy linii 400 kV właśnie na tej trasie.

Przypomnijmy, że chodzi o nitkę z Ożarowa Mazowieckiego przez północną część gminy Grodzisk Mazowiecki i Baranów do Wiskitek, a następnie wzdłuż DK50 przez Radziejowice, pogranicze między Mszczonowem i Żabią Wolą i dalej przez Pniewy, Grójec, Warkę aż do Kozienic, gdzie powstaje nowy blok tamtejszej elektrowni.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.