Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Region

Od 5 do 25 groszy - tylko tyle dostaje z każdej filiżanki kawy, którąpijemy w restauracjach, jej producent. Można to zmienić, włączając się w ruch społeczny promujący ideę sprawiedliwego handlu. W sobotę, 8 maja, na całym świecie obchodzony jest Dzień Sprawiedliwego Handlu.

Uczciwa cena za produkt ustalana z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań, sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne pracowników, niewykorzystywanie pracy dzieci, przejrzystość, uczciwość, szacunek w relacjach handlowych – to kilka zasad sprawiedliwego handlu. Produkty, które powstają w jego ramach, można kupić już w niektórych sklepach w Polsce, oferują je też niektóre kawiarnie i restauracje.

Kupując produkty oznaczone znakiem „Fair Trade – Sprawiedliwy Handel” mamy pewność, że ludzie, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.

„Każdy z nas może wspierać tę ideę poprzez kupowanie produktów „Fair Trade” i biorąc udział w różnych wydarzeniach na ten temat” – powiedział PAP Tadeusz Makulski z Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”.

„Zazwyczaj te produkty mają pochodzenie organiczne i mają certyfikaty bio. To oznacza, że są produkowane bez sztucznych nawozów i pestycydów. Tego typu produkty na rynku polskim czy europejskim zawsze są nieco droższe od produktów pochodzących z konwencjowalnych źródeł, ale biorąc pod uwagę fakt, że są ekologiczne, mają stosunkowo niskie ceny. Natomiast jeśli porównywać je do najtańszych, to rzeczywiście, są droższe, tak jak wszystkie produkty bio” – zaznaczył Makulski.

Główne założenia sprawiedliwego handlu to oferowanie lepszych warunków handlowych i chronienie praw nieuprzywilejowanych producentów i pracowników z krajów Globalnego Południa. Poza korzystną ceną, producenci otrzymują od partnerów handlowych wsparcie, aby móc prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska. Mogą dzięki temu rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych.

Na całym świecie ideę tę promuje wiele organizacji pozarządowych, które starają się wprowadzać produkty na rynki i walczą na rzecz większej równości w podziale zysków, jakie generuje handel międzynarodowy.

Na świecie Dzień Sprawiedliwego Handlu jest obchodzony już po raz 20. W Polsce – po raz czwarty. W jego ramach w dziewięciu miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Gliwicach, Lublinie, odbędzie się wiele imprez, m.in. degustacje produktów sprawiedliwego handlu, i spotkania z Johanem Kanjagailem, dyrektorem ds. eksportu w spółdzielni Kagera Cooperative Union. Opowie on o tym, jak żyje się w Tanzanii, a także jak idea sprawiedliwego handlu pomaga drobnym rolnikom zwiększać efektywność pracy i podnosić poziom ich życia. Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronie www.fairtrade.org.pl. Tam też można znaleźć listę sklepów w Polsce, które oferują produkty sprawiedliwego handlu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.