Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

Region

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, choroba ta zabiła do tej pory blisko 30 milionów ludzi.

Dzień Walki z AIDS został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest od 1988 roku. W Polsce od 2001 roku cyklicznie organizowane są kampanie w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS.

Na całym świecie żyje blisko 60 milionów ludzi zarażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Najwięcej chorych zamieszkuje tereny Afryki. W Polsce na HIV i AIDS cierpi prawie 13 tysięcy osób.

W ramach Światowego Dnia Walki z AIDS organizowane są koncerty, happeningi, wykłady i dyskusje. Takie działania mają poszerzać wiedzę ludzi na temat tej choroby i wzmacniać poczucie tolerancji i zrozumienia dla osób zarażonych, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności nie stanowią one zagrożenia dla innych.

Wirusem HIV można zarazić się poprzez kontakty seksualne lub krew. Człowiek, który uległ zarażeniu przez wiele lat może nie zdawać sobie z tego sprawy. W tym czasie wirus niszczy jego układ immunologiczny i w efekcie dochodzi do zachorowania na AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności. Mimo starań wielu naukowców wciąż nie udało się wynaleźć lekarstwa na ta chorobę. Obecnie dzięki stosunkowo wcześnie wykrytemu zakażeniu i zastosowaniu odpowiednich leków możliwe jest spowolnienie rozwoju wirusa HIV.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.