Dziś światowy Dzień Bez Papierosa

Region

Co roku z powodu czynnego i biernego palenia umiera 7 milionów ludzi – twierdzi Światowa organizacja zdrowia (WHO). Paląc szkodzimy nie tylko sobie, ale i osobom z naszego otoczenia.

Dlaczego palisz? To pytanie każdy palacz usłyszał setki razy. Odpowiedzi są różne: bo lubię, bo papieros odstresuje i relaksuje, bo muszę. Ze statystyk wynika, że w Polsce po papierosa sięga aż 9 milinów osób. Pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. 

Na paleniu cierpi nasze zdrowie. Palenie przyczynia się do rozwoju różnych chorób, również tych nowotworowych. Na problemy zdrowotne narażeni są również bierni palacze, czyli osoby, które same nie palą, ale przebywają w towarzystwie osób palących.

Palnie tytoniu rujnuje nie tylko nasze zdrowie, ale i budżet. Zakup jednej paczki o koszt około 12-15 zł. Jeśli palimy jedną paczkę dziennie to w miesiącu wydajemy od 360 do 450 zł. Prosto więc jest policzyć, że z dymem w ciągu roku idzie około 4-5 tys zł.

A jakie korzyści płyną z rzucenia palenia? Oto kilka z nich:
– Po 20 minutach od ostatniego papierosa obniża się nasze tętno a ciśnienie krwi wraca do normy.
– Po 8 godzinach od ostatniego papierosa wzrasta ilość tlenu we krwi, a maleje ilość tlenku węgla.
– Po 28 godzinach  od ostatniego papierosa zmysły smaku i węchu zaczynają działać normalnie.
– Po 3 miesiącach od ostatniego papierosa polepsza się kondycja fizyczna.
– Po roku od ostatniego papierosa ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę.
– Po 15 latach od ostatniego papierosa ryzyko zachorowania na raka płu, będzie takie jak u osoby niepalącej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.