Dziś odsłonią pomnik Teligi

Grodzisk Maz.

Już na początku roku informowaliśmy, że władze Grodziska Mazowieckiego chcą postawić pomnik Leonidowi Telidze. Odsłonięcie rzeźby zaplanowano na 2 października.

Leonid Teliga to jeden z mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, który w sposób szczególny zapisał się na kartach historii. Żeglarz jachtowy, pisarz, tłumacz, dziennikarz i podróżnik. Teliga w 1967 r. wyruszył w samotny rejs dookoła świata. Żeglował przez dwa lata i dwa miesiące na jachcie „Opty” pokonując 28 tys. mil morskich. Tym samym stał się pierwszym Polakiem , który okrążył kulę ziemską na jednym jachcie. Na jesieni 1969 r. po raz ostatni odwiedził Grodzisk, gdzie zainaugurował działalność klubu „Opty”. Zmarł 21 maja 1970 r.

Z inicjatywą upamiętnienia dokonań Teligi wystąpił radny Tomasz Suchożebrski, który stanął na czele komitetu budowy pomnika. Po kilku latach tę wizję w końcu uda się wcielić w życie. – Pomnik miałby zostać zlokalizowany na terenie Stawów Goliana. Mamy zarezerwowane środki finansowe w budżecie. Chcielibyśmy wznieść go w drugim półroczu tego roku. Sama inicjatywa ma już kilka dobrych lat – podkreślał na styczniowym posiedzeniu rady Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Odsłonięcie pomnika, który będzie upamiętniał wielkiego żeglarza nastąpi 2 października w samo południe. Na uroczystości oprócz władz miasta pojawią się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Leonida Teligi, oraz członkowie Grodziskiego Klubu Żeglarskiego „Czysty Wiatr” i harcerze z Hufca ZHP im. Leonida Teligi.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.