Dziś Lany Poniedziałek!

Region

Tradycja zobowiązuje! Dziś Lany Poniedziałek, kilka kropel wody powinno spaść na każdego, aby zagwarantować pomyślność w nadchodzących miesiącach.

Śmigus-dyngus to jedna z najstarszych słowiańskich tradycji. Choć jego charakter i przesłanie zmieniały się na przestrzeni czasu, to do dziś tradycja polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny ma wielu zwolenników, szczególnie wśród najmłodszych.

Skąd wziął się ten zwyczaj? Otóż niegdyś śmigus i dyngus były oddzielnymi tradycjami. Jedna wiązała się z przesądami o oczyszczeniu z tego co złe, druga z zapewnieniem pomyślności i płodności. W obu pojawiało się polewanie wodą i właśnie ten motyw przetrwał do naszych czasów.

Współcześnie śmigus-dyngus ma częściej charakter zabawy niż przekonania o tym, że polanie wodą ma przynieść oczyszczenie i pomyślność. Ale, jak wiadomo, nigdy nie zaszkodzi uczynić tej tradycji zadość.

Piszcie w komentarzach jakie u Was są zwyczaje związane z Lanym Poniedziałkiem, raczej symboliczne czy „na całego”?

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Dziś Lany Poniedziałek!”

 1. Wilku starszy pisze:

  Kiedyś, w latach 90tych to były czasy! Watahy chlopaczaskow grasowaly z wiadrami i jak tylko wypatrzyli dziewuche to sucha do domu nie miała prawa wrócić! Dziś już te czasy minęły!

 2. Marco pisze:

  Koszmarny dzien. Porazka !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły