Dzień wolontariatu w Grodzisku Mazowieckim

Region

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Europa i My zapraszają wolontariuszy oraz tych, którzy dopiero chcą poznać zasady bezinteresownej pomocy innym, na obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia br. (piątek) o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Centrum Kultury.

Wolontariat można scharakteryzować jako dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracę na rzecz innych, wykraczającą poza związki rodzinno-przyjacielskie.

W Grodzisku Mazowieckim działa wielu wolontariuszy, którzy współpracują m.in. z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, ze Szpitalem Zachodnim, pomagają w akcjach charytatywnych. Są tacy, którzy jednorazowo zbierają pieniądze w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale i tacy, którzy systematycznie i stale współpracują z organizacjami pozarządowymi. Wszyscy oni obchodzą swoje święto 5 grudnia, podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariatu.

Jak wskazują ostatnie badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor, po kilkuletnim kryzysie powoli odradza się zainteresowanie wolontariatem w Polsce. Po wyraźnym spadku zaangażowania, z którym mieliśmy do czynienia przed trzema laty, odsetek osób decydujących się na poświęcenie swojego czasu i pracy na rzecz organizacji społecznych i grup nieformalnych ponownie zaczął rosnąć. Jak donosi portal ngo.pl: – W listopadzie 16% Polaków zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku pracowało wolontarystycznie – oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe względem 2009 roku i o 5 punktów w porównaniu z 2008 rokiem.

Wspomniane badania wskazują, że najczęściej w wolontariat angażują się osoby z wyższym wykształceniem oraz uczniowie i studenci. – Podobnie jest w Grodzisku. Wielu wolontariuszy znajdziemy wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich z naszego terenu – mówi Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My, które w 2009 roku powołało Grodziskie Centrum Wolontariatu. – Nie brakuje ich także wśród seniorów organizujących np. zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku – dodaje.

Osoby niezaangażowane w wolontariat najczęściej tłumaczą to brakiem czasu, a także przyznają, że nigdy się tym nie interesowały.

Ośrodek Pomocy Społecznej, a także Stowarzyszenie Europa i My pragną zachęcić mieszkańców Grodziska Mazowieckiego do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej i pełniejszego zaspokajania jej potrzeb poprzez pracę wolontarystyczną. Ośrodek od kilku lat prowadzi program „Wolontariat w OPS”, a Grodziskie Centrum Wolontariatu udostępnia na stronie www.grodzisk-ngo.pl specjalną bazę danych mającą na celu łączenie osób chętnych do niesienia pomocy z ludźmi tejże pomocy potrzebującymi. – Obecnie w bazie znajduje się 14 ogłoszeń wolontariuszy i instytucji poszukujących ich wsparcia – mówi Daniel Prędkopowicz.

Obchodzony co roku Dzień Wolontariatu jest okazją do podziękowania wszystkim wolontariuszom za chęć działania, tworzenia i zmieniana na lepsze otaczającego nas świata.  – To między innymi dzięki ofiarności wolontariuszy osobom korzystającym z pomocy, żyje się w naszym mieście lepiej, łatwiej i pogodniej – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, który 10 grudnia wręczy wolontariuszom specjalne dyplomy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.