Dzień Walki z Depresją

Region

23 lutego przypada ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który będzie obchodzony po raz dziewiąty. Jego celem jest uświadomienie ludziom, że depresja nie jest złym nastrojem, który sam minie, ale poważną chorobą, którą trzeba leczyć.

W tym roku głównym motywem obchodów jest „Dialog w chorobie”. Eksperci podkreślają, że współpraca lekarza i pacjenta umożliwia prawidłowe rozpoznanie choroby oraz wspiera skuteczną terapię.

Depresja jest stanem chorobowym polegającym na obniżeniu nastroju. Objawia się między innymi, poczuciem smutku i przygnębienia, utratą zainteresowań, mniejszą aktywnością, problemami ze snem oraz spadkiem apetytu. Depresji mogą także towarzyszyć myśli samobójcze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Cierpi na nią około 10 procent dorosłych osób na świecie. Zajmuje czwarte miejsce w grupie największych światowych problemów zdrowotnych i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. WHO prognozuje, że w 2020 roku choroba ta stanie się drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, po chorobach uładu krążenia.

Według różnych szacunków, liczba osób dorosłych dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi w Polsce wynosi od 1 miliona 200 tysięcy do półtora miliona osób. Około 50-60 procent chorych w naszym kraju nie korzysta z pomocy medycznej.

Zaburzenia depresyjne można skutecznie leczyć, zarówno farmakologicznie, jak i poprzez psychoterapię. Jednak po pomoc medyczną zgłasza się zaledwie połowa osób cierpiących na tę chorobę. Dlatego tak ważne jest zachęta i wsparcie, którego chory doznaje w swoim otoczeniu.

Najnowsze ogólnopolskie badania potwierdzają, że niemal połowa pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi ma zaburzenia depresyjne. Depresja przynosi poważne konsekwencje społeczne, powoduje między innymi, przedwczesną umieralność. Sprawia, że chory ma trudności z radzeniem sobie w pracy, a to sprzyja bezrobociu. Wśród chorych na depresję zaobserwowano też wyższy niż w innych grupach, wskaźnik alkoholizmu i innych nałogów.

Starsi pacjenci cierpiący na depresję częściej, niż ludzie młodsi, doznają nawrotu tej choroby – w ciągu 3 lat objawy ponownie pojawiają się u 90 procent chorych.

Według statystyk, samobójstwo jest przyczyną zgonu od 20. do 30. procent osób chorych na depresję. Lekarze stwierdzają, że częstość występowania samobójstw w wieku starszym jest wielokrotnie wyższa, niż u osób z depresją w wieku średnim. Dotyczy to głównie mężczyzn.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.