Dzień bez samochodu

Region

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Właściciele aut mogą choć na jeden dzień zrezygnować z jazdy samochodem.

Idea Dnia Bez Samochodu zrodziła się w 1998 roku we Francji. Bardzo szybko pomysł rozpowszechnił się w innych europejskich krajach. Od tamtej pory 22 września obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu. Polska przyłączyła się do kampanii w 2002 roku.

Ta międzynarodowa kampania ma na celu kształtowanie wzorców proekologicznych, promocję transportu zbiorowego i przekonanie mieszkańców większych miast, że życie bez samochodu jest możliwe.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Środowiska, w polskich miastach ponad połowa (57 proc.) podróży samochodem nie trwa dłużej niż 15 minut. Odległość ta może być równie dobrze przebyta komunikacją publiczną lub rowerem. Najwięcej podróży odbywa się na trasie dom – praca – dom (34 proc.). Większość kierowców jeździ samochodami, które mają ok. 10 lat, jedynie co dziewiąty jeździ autem, które ma mniej niż cztery lata.

Do korzystania z samochodu skłaniają przede wszystkim wygoda (70 proc.) oraz oszczędność czasu (47 proc.). Niechęć do poruszania się środkami transportu publicznego wynika z niskiego komfortu podróży (39 proc.), tłoku (36 proc.), a także braku możliwości dojazdu w wybrane miejsce (20 proc.).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.