Dzień bez samochodu – bezpłatna komunikacja miejska

Region

Każdego roku 22 września przypada proekologiczne wydarzenie pn. Europejski Dzień bez Samochodu. W związku z tym przewoźnicy zachęcają do korzystania z transportu publicznego wprowadzając darmowe przejazdy.

Po raz pierwszy w Polsce akcja ta odbyła się w 2004 r. Od tamtej pory dzień bez samochodu obchodzony jest do dziś. Corocznie 22 września możemy zaobserwować większą ilość rowerów na ulicach, a w pojazdach komunikacji publicznej bywa nieco bardziej tłoczno. Choć cudów nie należy się spodziewać – kierowcy aut nie zrezygnują nagle z wygody podróżowania swoimi „czterema kółkami”.

Jednak tego dnia pojawia się alternatywa. Możecie dojechać np. do pracy zupełnie za darmo! Zarząd Transportu Miejskiego, Warszawska Kolej Dojazdowa (uwaga! nie na całej linii), Koleje Mazowieckie, jak również wiele gmin na dobę wprowadza bezpłatne przejazdy. A wszystko po to, by wesprzeć proekologiczne idee, a tym samym zmniejszyć ilość spalin. 

Autobusowa komunikacja miejska m.in. w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim (po okazaniu dokumentu, stwierdzającego zamieszkanie na terenie gminy) i Brwinowie będzie funkcjonować całkowicie nieodpłatnie, podobnie wszystkie przejazdy wykonywane na zlecenie ZTM. Bezpłatnie pojedziecie także Kolejami Mazowieckimi, jednak tutaj wyznaczono konkretny obszar. – Tego dnia podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica – czytamy na stroni KM.

Również pasażerowie WKD nie zapłacą, ale… nie na całej linii. – Wszyscy pasażerowie odbywający podróż na linii WKD na odcinku Warszawa Śródmieście – Opacz mogą podróżować bezpłatnie. Natomiast poza ww. odcinkiem na przejazd pociągiem WKD należy posiadać bilet WKD, zgodnie z zasadami obowiązującymi w WKD – poinformowała „wukadka”.

Ale to nie wszystko. Kierowcy będą mogli nieodpłatnie skorzystać z parkingów w systemie „Parkuj i Jedź” zlokalizowanych na terenie Mazowsza. Ponadto w ramach akcji będzie można skorzystać za darmo przez jedną godzinę z Pruszkowskiego Roweru Miejskiego oraz Grodziskiego Roweru Miejskiego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.