Dzięki kompostownikom stare ceny za wywóz śmieci

Brwinów

Podczas gdy w wielu gminach planuje się podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych tymczasem w Brwinowie pozostaną one bez zmian na kolejne dwa lata. Wszystko dzięki programowi bezpłatnego użyczania kompostowników.

Wraz z nowym rokiem w mediach pojawiło się wiele informacji o podwyżkach opłat za odbiór odpadów. Gminy szukają pomysłów na zachowanie starych cen z roku 2013. Włodarze Brwinowa mają receptę na ten problem.

W czerwcu 2013 r. w gminie Brwinów ustalono stawki za odbiór śmieci w wysokości 9,4 zł od osoby w przypadku odbioru odpadów segregowanych oraz 18,8 zł od osoby gdy odpady są zmieszane. Jak zapewniają urzędnicy kwoty te zostaną utrzymane. Jednak nie obejdzie się bez zmian, które będą polegały na ograniczeniu odbioru odpadów zielonych do dwóch worków miesięcznie na jedną nieruchomość. W zamian za to gmina proponuje mieszkańcom bezpłatne użyczenie kompostowników.

– Dzięki takiemu zabiegowi chcemy nie tylko utrzymać ceny, ale i propagować postawy czysto ekologiczne. W tej chwili wywóz odpadów zielonych sprowadza się do tego, że usuwamy liście z lasów. W czasie największych opadów liści tj. październik i listopad, rekordzista wystawia 300 worków. Proszę sobie wyobrazić ile samochodów musi przyjechać żeby to zabrać. Gdybyśmy nie ograniczyli ilości odpadów zielonych odbieranych przez mieszkańców trzeba byłoby dość drastycznie podnieść stawkę za odpady segregowane o co najmniej trzy złote – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Kiedy i jak będzie działał system w „nowej wersji”? – Chcemy zrekompensować mieszkańcom to ograniczenie w wywozie odpadów zielonych poprzez bezpłatne użyczenie kompostowników. Uchwałę w tej sprawie przyjęliśmy w styczniu, teraz czekamy aż wojewoda zajmie stanowisko w stosunku do niej. Następnie ogłosimy przetarg. Myślę, że na pierwszy rzut kupimy około 500 kompostowników. Jeden taki pojemnik o pojemności 1,1 tys. litrów wystarczy na działkę ok. 1 tys. mkw. Następnie mieszkańcy we własnym zakresie będą mogli zagospodarować wytworzony kompost – wyjaśnia Kosiński.

Kompostowniki zostaną użyczone przez gminę na okres pięciu lat, po tym terminie przejdą na własność użytkownika. Nie będzie także problemu z zabraniem większej ilości worków z odpadami zielonnymi. Za każdy worek właściciel posesji będzie musiał dopłacić od 3 do 5 zł. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.