Dzieci zebrały 760 ton makulatury

Region

To wynik trzynastej już edycji konkursu na zbiórkę makulatury organizowanego na terenie Mazowsza. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 16,5 tys. dzieci z przedszkoli i szkół, a wśród ich szkoły z naszego regionu.

Konkurs na zbiórkę makulatury jest organizowany przez marszałka województwa mazowieckiego. To nie tylko dobra zabaw, nutka rywalizacji i nagrody. Najważniejszy w całej zabawie jest szczytny cel – nauka selektywnej zbiórki odpadów, zapoznanie z surowcami wtórnymi i troska o środowisko. Konkurs polega na zbiórce makulatury, ponieważ dzięki temu chronione są drzewa. Na wyprodukowanie jednej tony papieru potrzebnych jest aż 17 drzew. Zamiast wycinki zebrana makulatura trafi do recyklingu.

– Bardzo się cieszymy, że jest tak duży odzew ze strony szkół, bo świadczy to o dużym zaangażowaniu nauczycieli i bardzo wysokiej świadomości na temat gospodarki odpadami. Bardzo budujące jest też aktywne zaangażowanie samych uczniów, a nawet przedszkolaków w tę akcję. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, którzy wzięli udział w konkursie to mam nadzieję, że efekt budowania świadomości ekologicznej, jaki osiągnęliśmy zostanie na lata. Konkurs na pewno będzie kontynuowany, więc liczymy na to, że kolejne pokolenia będą uczyły się o tym, że warto dbać o przyrodę, bo wszystko tak naprawdę zależy od nas samych i od naszych codziennych działań – powiedział Marcin Podgórski dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych.

Tegoroczna edycja konkursu wystartowała 1 grudnia ubiegłego roku i zakończyła się pod koniec marca 2017 r. Dzieci z przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zbierały makulaturę i przekazywały ją do punktów zbiórki. Następnie szkoły musiały przesłać specjalne raporty wraz z potwierdzeniem ilości przekazanej makulatury.

W konkursie udział wzięło 137 placówek. Uczestnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach: przedszkola, podstawówki do 100 uczniów, podstawówki od 101 do400 uczniów, podstawówki z  liczbą uczniów powyżej 400, gimnazja z liczbą uczniów do 200, gimnazja z liczbą uczniów od 201 do 400, gimnazja z liczbą uczniów powyżej 400 oraz szkoły ponadgimnazjalne. Ostatecznie tytuły laureatów otrzymały 24 placówki oświatowe z największą liczbą punktów. Dodatkowo laureaci otrzymali nagrody, m.in. sprzęt audio HI-FI.

W dwóch kategoriach w trójce najlepszych znalazły się placówki z naszego regionu. W kategorii przedszkole trzecie miejsce zajęło Przedszkole Miejskie nr 2 z Piastowa. W kategorii szkoły podstawowe od 101 do 400 uczniów trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie. Natomiast w kategorii szkoły podstawowe powyżej 400 na pierwszym miejscu podium znalazła się Szkoła Podstawowa im. Cypriana Godebskiego w Raszynie. W tej samej kategorii na miejscu trzecim uplasowała się Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Bohaterów spod Darnicy w Piastowie.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.