Działająca sygnalizacja przyczyną korków?

Pruszków

Piątkowy poranek dla kierowców próbujących wydostać się z Pruszkowa był prawdziwym koszmarem. Zakorkowane były wszystkie drogi wyjazdowe z centrum miasta. Jak się okazuje wina nie leży jedynie po stronie warunków atmosferycznych.

Ze względu na trwający remont drogi wojewódzkiej nr 719 i wyłączenie z ruchu fragmentu tej ważnej arterii poruszanie się po Pruszkowie nie jest łatwe. Zwłaszcza w godzinach porannego szczytu. Śnieg, który rano zastaliśmy za oknami oraz fakt, że nie wszyscy kierowcy zdążyli wymienić opony w swoich autach na zimowe sprawił, że piątkowy poranek był wyjątkowo trudny.

O ile zakorkowana w kierunku wiaduktu nad torami PKP al. Wojska Polskiego i ul. Bolesława Prusa to praktycznie codzienność, to sznur samochodów ciągnący się al. Armii Krajowej od wiaduktu aż do al. Wojska Polskiego był w piątkowy poranek zagadką dla wielu kierowców. Okazuje się, ze winowajcą jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ulicami Andrzeja oraz Księcia Józefa tuż za wiaduktem nad torami WKD. Ta droga to alternatywa dla kierowców, którzy chcą rano wydostać się z centrum Pruszkowa i dotrzeć do Warszawy.

W ostatnim czasie sygnalizacja była wyłączona. Ruch po al. Armii Krajowej odbywał się płynnie, jednak problem dotknął innych kierowców. – Od kilku dni nie działa sygnalizacja na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Andrzeja. Praktycznie nie da się wyjechać z osiedla, bo kierowcy jadący al. Armii Krajowej nie raczą nikogo wpuścić. Czy redakcja może się tym zająć? Przecież to jest chore żeby przez tyle dni nikt nic nie zrobił – powiedziała nam jedna z czytelniczek.

Z pytaniami o przyczynę awarii sygnalizatorów  i termin jej usunięcia zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, które jest zarządcą al. Armii Krajowej. Okazuje się, że awarii nie było, a sygnalizatory zostały wyłączone celowo. – Problem ze światłami na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ulicy Andrzeja nie był awarią, a celowym działaniem. W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 719 oraz wyznaczonym dla tej przebudowy objazdem al. Armii Krajowej w Pruszkowie do starostwa zgłaszane są wnioski o usprawnienie ruchu drogowego w tym rejonie. Dlatego podjęto decyzję o czasowym wyłączeniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej oraz ul. Andrzeja i ul. Księcia Józefa po to, aby sprawdzić w jakim stopniu wpłynie to na udrożnienie ruchu drogowego. Testy zostały zakończone i przywrócona została dotychczasowa organizacja – poinformował nas Paweł Kostrzewski, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. – Wszystkie płynące z tego analizy i wnioski są na bieżąco przekazywane do marszałka województwa albo inwestora przebudowy drogi wojewódzkiej nr 719, a także z uwagi na z fakt, że organem zatwierdzającym czasową organizację ruchu (objazd) był właśnie marszałek i to on będzie podejmował decyzje co do dalszych ewentualnych zmian – dodaje.

Kłopot w tym, że w przypadku wspomnianej sygnalizacji nie ma złotego środka. Gdy sygnalizatory działają na al. Armii Krajowej i w bocznych ulicach tworzą się gigantyczne korki. Natomiast gdy sygnalizacja jest wyłączona wyjazd z ulic Andrzeja i Księcia Józefa jest praktycznie niemożliwy. Jedno jest pewne. Drogowcy muszą ten problem rozwiązać i to jeszcze przed atakiem zimy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.