Dyrektor w przedszkolu może wszystko?

Region

Kto decyduje o wyborze najemcy pomieszczeń w publicznym przedszkolu jakie są kryteria wyboru takiego podmiotu? - pyta czytelnik naszego portalu.

– Chciałem wynająć lokal w nowym przedszkolu przy ulicy Antka w Pruszkowie. Pytałem dyrektorki, niestety nie skontaktowała się ze mną. Pomieszczenia te dostała szkoła tańca. Kto o tym zdecydował? – pyta nasz czytelnik. – Chciałbym zadać pytanie, na jakiej podstawie został wydzierżawiony lokal pod szkołę tańca w Pruszkowie przy ul.Antka.
Osobiście interesowałem się tym lokalem i nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o przetargu na wynajem tego lokalu. Proszę o wyjaśnienie mi, kiedy był przetarg i na jakiej podstawie szkoła tańca otrzymała ten lokal. – pyta z kolei w pytaniach do prezydenta Piotr Tarnowski.

Teoretycznie dyrektor ma prawo podnająć pomieszczenia w placówce dowolnemu podmiotowi gospodarczemu. Uzyskane dochody trafiają do budżetu miasta, a stamtąd wracają do przedszkola na specjalny fundusz środków własnych, z których placówka może m.in. robić remonty, kupować materiały dydaktyczne, zabawki itp. Taki mechanizm nie budzi zastrzeżeń. Kontrowersje pojawiają się, gdy nie wiadomo jakie kryteria decydują o wyborze najemcy. W ostatnim czasie lokal w nowym przedszkolu wynajęła szkoła tańca. Na jej stronie internetowej możemy przeczytać, że klienci mają do dyspozycji trzy piękne sale taneczne 180 m2, 100 m2 i 100m2, przestronną recepcję, toalety, przebieralnie i parking.

Postanowiliśmy sprawdzić, kto zdecydował o wyborze tego konkretnego przedsiębiorcy, czy byli inni zainteresowani i jakie kryteria decydowały o wyborze. Nasz reporter przez kilka dni próbował skontaktować się z Alicją Jastrzębską, dyrektorem placówki. Niestety nie udało jej się znaleźć dla nas czasu. Pośredniczący w kontaktach telefonicznych pracownicy placówki przekazali jedynie, iż dyrektor Jastrzębska z pytaniami odsyła do wiceprezydenta Andrzeja Kurzeli.

Zadzwoniliśmy więc do włodarza. Ten nie ukrywał zaskoczenia, że na terenie nowo powstałego przedszkola funkcjonuje centrum tańca. Tłumaczył jednak, że działalność taka jest możliwa. – Dochody z tytułu najmu trafią do miejskiego budżetu, a potem zasilą fundusz specjalny przedszkola – podkreślił Kurzela. Zapytany, dlaczego dyrektor placówki zdecydowała się akurat na współpracę z tym podmiotem, polecił pytać panią Jastrzębską. Zapewnił też, że to ona dokonała wyboru i ma na to pełnomocnictwo.

I tu koło się zamyka. Dyrektor przedszkola skutecznie unika odpowiedzi na nasze pytania. Pozostaje mieć nadzieje, że oferta szkoły tańca była dla przedszkola najbardziej korzystna.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.