Dworek wyremontowany, czas na park

Brwinów

W ubiegłym roku Dworek Zagroda w Brwinowie przeszedł gruntowny remont. Teraz przyszedł czas, aby zająć się drzewami znajdującymi się w zabytkowym parku.

Dworek przy ul. Grodziskiej należy do najbardziej charakterystycznych zabytków gminy Brwinów. Pierwszym jego właścicielem był pisarz Zygmunt Bartkiewicz, który wzniósł budynek w latach 1905-1910. Wraz z upływem lat stan budynku pogarszał się. W 2015 roku gmina przeprowadziła gruntowny remont. Osuszono fundamenty, wykonano nowe tynki elewacyjne, wymieniono pokrycie dachu. Z kolei wewnątrz budynku wycyklinowano i pomalowano posadzki, a także odnowiono tynki. 

Popularną „Bartkiewiczówkę” otacza przepiękny park. Teraz gmina planuje zająć się znajdującymi w nim drzewami. – Po ubiegłorocznym kapitalnym remoncie brwinowskiej Zagrody, w tym roku zaplanowaliśmy prace konserwacyjne i pielęgnacyjne drzew rosnących w zabytkowym parku otaczającym ten dworek –  informuje Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów.

Dworek Zagroda i teren wokół niego mają być ważną wizytówką gminy, która troszczy się o zabytkowe miejsca. Brwinowski magistrat na pielęgnację drzew w parku otrzymał dofinansowanie. Dzięki niemu z własnej kieszeni będzie musiał wyłożyć nieco ponad 1100 zł. – Otrzymaliśmy 90 proc. dotacji w wysokości 10 103 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – podaje Kosiński.

To nie pierwszy tego typu przypadek. Brwinowski magistrat już wcześniej otrzymywał dotacje z WFOŚiGW na pielęgnację pomników przyrody na terenie gminy. W pierwszym przypadku było to ponad 250 tys. zł, w drugim nieco ponad 40 tys. zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.