Dwoje nowych honorowych obywateli Milanówka

Region

Na uroczystej sesji Rady Miasta Milanówka dwóm osobom przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Tego zaszczytu doświadczyła Helena Krajewska i Jan Kubek.

Uroczystość odbyła się 27 maja w Teatrze Letnim podczas sesji dwudziestolecia samorządów. Dopiero w poniedziałek poinformował o tym urząd miasta.

Helena Krajewska urodziła się w 1920 roku. To była lekarka, która przeżyła II wojnę światową, będąc więźniarką Pawiaka. Wraz z rodziną przeszła przez obóz Dulag 121 w Pruszkowie. Po wojnie pracowała jako lekarka w Rypinie, pruszkowskich Tworkach i warszawskim Ursusie. Od końca lat 60. związana z Milanówkiem.

Krajewska znana jest milanowskiej społeczności z fundowania pomników. Z jej inicjatywy powstały tablice pamiątkowe ku czci Polaków poległych na Wschodzie, Witolda Pileckiego, Ferdynanda Ossendowskiego i Ryszarda Kuklińskiego.

Jan Kubek, urodzony w 1924 roku, w Milanówku zamieszkał już przed wojną. W jej trakcie walczył w Armii Krajowej. Został odznaczony m.in. Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką za Udział w Akcji „Burza” i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Z inicjatywy Kubka szkole podstawowej nr 2 nadano imię Armii Krajowej, a jednej z ulic imię por. Stefana Hellera, ostatniego komendanta milanowskiego ośrodka „Mielizna”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.